Ο ΠΑΟΚ «μάδησε» το τριφύλλι στη Λεωφόρο (3-0)

Παναθηναϊκός ΠΑΟΚ Super League Ποδόσφαιρο πανηγυρικά

Δεύτερη νίκη σε τρεις ημέρες για τον Δικέφαλο

Επίδειξη ισχύος από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πραγματοποιώντας “διαστημική” εμφάνιση στη Λεωφόρο, νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. Ετσι μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους έξι πόντους.

Προηγήθηκε η αναμέτρηση για το Κύπελλο στην Τούμπα, όπου οι “ασπρόμαυροι” είχαν νικήσει με 2-0 ενώ έχουν νέο… ραντεβού την προσεχή Πέμπτη και πάλι στη Λεωφόρο, για την πρόκριση στην ημιτελική φάση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες και ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν αρκετά καλός, με δυνατές μονομαχίες. Υπήρχαν ευκαιρίες για γκολ εκατέρωθεν, ο ΠΑΟΚ όμως είχε δοκάρι και πήρε… κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οταν το χρονόμετρο έδειξε το 19ο λεπτό της αναμέτρησης ακούστηκε μήνυμα για τον Αλκη από τα μεγάφωνα και ο κόσμος του Παναθηναϊκού χειροκρότησε θερμά.

Στο 24’ ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, η μπάλα όμως βρήκε το δοκάρι. Συγκεκριμένα, φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα, ο Κωνσταντέλιας έγινε αποδέκτης της και την έδωσε στον Ολιβέιρα. Αυτός έκανε το σουτ με τη μία και η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 44’ έγινε το 0-1, όταν σε απόκρουση του Μπρινιόλι, η μπάλα βρήκε πάνω στο στήθος του Πέρεθ που είχε ακολουθήσει τη φάση και κατέληξε στα δίχτυα.

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Θεσσαλονικείς να πετυχαίνουν δύο γκολ σε έξι λεπτά και να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν φορτσάτοι και μέσα σε 15” κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με ένα πανέμορφο γκολ του Ζίβκοβιτς.

Με τη σέντρα ο Δικέφαλος έφυγε στην επίθεση, ο Νάρεϊ έδωσε στον Ολιβέιρα, αυτός με τακουνάκι βρήκε τον Κωνσταντέλια ο οποίος είδε τον Ζίβκοβιτς στην απέναντι πλευρά, του έδωσε τη μπάλα και ο Σέρβος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα και έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού «πάγωσαν» και πριν καλά καλά προλάβουν να αντιδράσουν, στο 53’, ο νεαρός Κωνσταντέλιας, μετά από πάσα του Ολιβέιρα, νίκησε τον Μπρινιόλι και τριπλασίασε τα τέρματα των Θεσσαλονικέων. (3-0).

Στο 54’ ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη μία ευκαιρία να αυξήσει το σκορ, με νέο δοκάρι από τον Ολιβέιρα, μετά από κεφαλιά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (57’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (57’ Πούχατς), Ρουμπέν (60’ Τσόκαϊ), Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ (60’ Σπόραρ), Βέρμπιτς, Ιωαννίδης (82’ Σάντσες).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (73’ Κάργας), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (73’ Ντάντας), Σβαμπ, Νάρεϊ (70’ Τάισον), Κωνσταντέλιας (82’ Μπίσεσβαρ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (82’ Μπράντον Τόμας).

Πηγή φωτογραφιών: Eurokinissi