Παίρνει την πρόκριση στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ – Ηττα, που δίνει πολλές ελπίδες, από την Μαρσέιγ

Μαρσέιγ ΠΑΟΚ

Εχασε με 2-1 αλλά έδειξε πως το… έχει

ΠΑΟΚ μπορείς. Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε μεν από την Μαρσέιγ στην Γαλλία με 2-1, ωστόσο στη ρεβάνς της Τούμπας μπορεί να είναι ατός που θα περάσει στα ημιτελικά του Conference League.

Η αρχική ορμή των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε ένα δύσκολο πρώτο μέρος για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο η επανάληψη ήταν διαφορετική και το γκολ του Ελ Καντουρί αύξησε σημαντικά τις ελπίδες πρόκρισης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στο γήπεδο με τον ΠΑΟΚ να δίνει χώρο αλλά και να είναι προετοιμασμένος για ένα τέτοιου είδους παιχνίδι. Στο 13΄ όμως, το σκηνικό άλλαξε αφού η Μαρσέιγ άνοιξε το σκορ με τον Τζέρσον μετά από πάσα του Παγέ. Ο ΠΑΟΚ ανέλαβε τα ηνία όσον αφορά την κατοχή, αλλά οι Γάλλοι είχαν απαντήσεις. Κατάφεραν μάλιστα να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 45΄ με τον Παγέ που σημείωσε ένα φανταστικό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΟΚ έβαλε… φωτιά στο ματς. Ο Ελ Καντουρί, που μπήκε αλλαγή στο 46΄ μείωσε με εξαιρετικό πλασέ σε 2-1. Το τέρμα αυτό έδωσε αποφασιστικότητα στον “Δικέφαλο” που έπαιξε στα ίσια την Μαρσέιγ που δεν είχε την ίδια δυναμική όπως στο πρώτο μέρος. Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να φτάσουν σε ένα τρίτο τέρμα, όμως το σκορ παρέμεινε στο 2-1.

Μαρσέιγ (Χόρχε Σαμπάολι): Μανταντά, Λιρόλα (63΄ Ρονζιέ), Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Κολάσινατς (63΄ Μπουμπακάρ), Γκεντουζί, Γκέιγ, Τζέρσον, Παγέ, Ιντέρ, Μπακαμπού (46΄ Ντιένγκ).

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας (46΄ Ελ Καντουρί), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (75΄ Μιτρίτσα), Άκπομ (75΄ Τσόλακ).