Παναθηναϊκός-Αρης 0-1: Μεγάλο διπλό, πρόβα για τον τελικό Κυπέλλου

Παναθηναϊκός Αρης

Οι “κίτρινοι” σκόραραν στο 72ο δευτερόλεπτο και κράτησαν το σκορ μέχρι τέλους

Σπουδαία νίκη, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, σημείωσε ο Αρης επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας με 0-1 χάρη σε γκολ του Ζαμόρα μόλις στο 72ο δευτερόλεπτο του αγώνα.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, ο Αρης κράτησε το σκορ. Μάλιστα, η ομάδα του Ακη Μάντζιου είχε κι αυτή τις δικές της καλές στιγμές, όπως δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν αλλάζει τη βαθμολογική θέση των “κίτρινων”, αλλά έρχεται λίγες ημέρες πριν τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος όταν οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες διεκδικώντας το τρόπαιο. Παράλληλα, ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες στο γήπεδο καθώς ο Παναθηναϊκός απομακρύνεται σημαντικά από την κούρσα για το πρωτάθλημα.

Με… γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς ο Άρης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2’. Όταν από σέντρα του Γκαρθία από δεξιά, ο Ζαμόρα με κεφαλιά έξω από την μικρή περιοχή νίκησε τον Ντραγκόφσκι, πετυχαίνοντας το 0-1.

Το “τριφύλλι” είχε τον απόλυτο έλεγχο και να κυκλοφορεί την μπάλα, κερδίζοντας κι άλλα κόρνερ. Όμως, με τους παίκτες του άξονα, κυρίως, να πιέζουν ψηλά ήταν και ευάλωτο στις γρήγορες μεταβάσεις του αντιπάλου του.

Ήταν, δε, εκείνο που είχε την επόμενη καλή στιγμή, ξανά από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, με τον Ούγκο να παίρνει μια ακόμα κεφαλιά, αλλά τον Μπράμπετς να απομακρύνει την μπάλα, στο 20ο λεπτό.

Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, λίγο έλειψε να γίνει και το 0-2 από το… πουθενά. Ή, αν προτιμάτε από ένα απρόσμενο λάθος του Ντραγκόφσκι, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του μετά από έξοδο. Δίνοντας την ευκαιρία στον -βιαστικό- Ζαμόρα να σουτάρει εντός περιοχής, για να σώσει με προβολή ο Ούγκο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την εξέδρα να προσπαθεί να σπρώξει τους “πράσινους” στην ανατροπή, καθώς είχαν ενημερωθεί για την ανατροπή και τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ (3-2), όμως ο Άρης ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 52’ με το γυριστό σουτ του Ζαμόρα που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι, ενώ στη συνέχεια ο Μανού Γκαρθία πλάσαρε λίγο άουτ.

Ο Φατίχ Τερίμ υπερφόρτωσε την επίθεσή του στο τελευταίο ημίωρο περνώντας στο γήπεδο (μετά τον Σπόραρ) και τον Γερεμέγεφ, δημιουργώντας έναν «ανάμεικτο» ρόμβο με τον Ιωαννίδη πίσω απ’ τους δύο επιθετικού.

Στο 69’ από απομάκρυνση της άμυνας του Άρη, ο Μπακασέτας σούταρε με τη μία, αλλά ο Κουέστα έδιωξε με τις γροθιές του, ενώ στο 70’ ο τερματοφύλακας του Άρη έδειξε καλά αντανακλαστικά και στην κόντρα πάνω στον Ρόουζ, μπλοκάροντας σταθερά στη γωνία του.

Στο 86’ σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Ιωαννίδης σούταρε με δύναμη, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (79′ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79′ Τζούριτσιτς), Βιλένα (63′ Γερεμέγεφ), Μπακασέτας, Λημνιός (46′ Μαντσίνι), Βέρμπιτς (46′ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζιλ (73′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (73′ Φετφατζίδης), Σαβέριο (58′ Τζούρασεκ), Γκαρθία (59′ Ρόουζ), Ζαμόρα (66′ Μορόν).

Φωτογραφία: Eurokinissi