Πέταξε για τα αστέρια ο ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ Μπενφίκα

Εκδικήθηκε την Μπενφίκα και έβαλε πλώρη για τους ομίλους!

Για τους ομίλους του Champions League πέταξε ο ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να κερδίζει με 2-1 την Μπενφίκα με το αυτογκόλ του Βερτόχεν και το εξαιρετικό τέρμα του πρώην «Λουζιτανού», Ζίφκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ είχε μπροστά του έναν ακόμη πολύ δύσκολο στην προσπάθεια να μπει στους ομίλους του Champions League. και πήρε και πάλι άριστα. Με υπερπροσπάθεια όλων των παικτών, και με παθιασμένη εμφάνιση πήρε τη νίκη-πρόκριση που πανηγυρίστηκε έντονα.

Ο «δικέφαλος» υποδέχτηκε την Μπενφίκα στην άδεια Τούμπα, σε μονό αγώνα, στο πλαίσιο της τρίτης προκριματικής φάσης της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο αγώνας, μάλιστα, έγινε ακόμη πιο δύσκολος για τον αρχηγό της ομάδας, Δημήτρη Πέλκα, καθώς «κιτρινίστηκε» από τα πρώτα 40” δευτερόλεπτα.

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, απείλησε πρώτος στον αγώνα στο 16′, με την κεφαλιά του Μιχαηλίδη να καταλήγει στα χέρια του Βλαχοδήμου.

Η Μπενφίκα, από την άλλη πλευρά, δημιούργησε μία πιο ουσιαστική ευκαιρία με τον Σεφέροβιτς στο 27ο λεπτό.

Στο 29′ ήταν η στιγμή του Βαρέλα να δει την κίτρινη κάρτα του Φέλιξ Μπριχ, ενώ, δύο λεπτά αργότερα, ο Πίτσι σημάδεψε το δοκάρι του Ζίφκοβιτς με απ’ευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 45′ ήταν η σειρά του Μιχαηλίδη να «κιτρινιστεί», ενώ, ένα λεπτό πριν, την κίτρινη κάρτα του ρέφερι είδε και ο Αλμέιδα.

Το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά, «έκλεισε» με την Μπενφίκα να παρουσιάζει καλύτερη εικόνα από τον ΠΑΟΚ, έχοντας το 60% της κατοχής της μπάλας και δημιουργώντας 4 ευκαιρίες για γκολ συνολικά, έναντι μίας του «δικεφάλου».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η εικόνα… άλλαξε.

Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και σε 4′ λεπτά (50′ και 54′) οι Τζόλης και Ίνγκασον απείλησαν την εστία του Βλαχοδήμου.

Η Μπενφίκα επέστρεψε με καλό σουτ του Έβερτον, αλλά ο Ζίφκοβιτς δήλωσε «παρών», στο 57ο λεπτό.

Στο 63ο λεπτό, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ έπειτα από φοβερό ένα-δύο των Άκπομ και Γιαννούλη, με τον τελευταίο να «εκβιάζει» το λάθος του Βερτόχεν που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

12′ λεπτά αργότερα και στην επόμενη ουσιαστική ευκαιρία στο ματς, ο «δικέφαλος του Βορρά» διπλασίασε τα τέρματά του έπειτα από φοβερή κούρσα και διαγώνια πάσα του Γιαννούλη στον πρώην παίκτη της Μπενφίκα, Αντρίγια Ζίφκοβιτς, ο οποίος με εξαιρετική τρίμπλα και τελείωμα, αποτελείωσε την πρώην ομάδα του!

Οι «ασπρόμαυροι» δημιούργησαν ακόμη δύο φάσεις στο επόμενο πεντάλεπτο με τους Τζόλη και Σβαμπ, ο οποίς, παράλληλα, τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Στο 92′ το ίδιο ακριβώς συνέβη και με τον Εσίτι, με τρία, μόλος, λεπτά, να απομένουν στο ματς.

Η Μπενφίκα μείωσε στο 94′ με κεφαλιά του Ράφα Σίλβα, αλλά στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε τίποτα, με τον ΠΑΟΚ να κάνει την υπέρβαση και να προκρίνεται στα πλέι οφ τους Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα αντιμετωπίσει την ρωσική Κράσνονταρ σε διπλούς αγώνες.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (Ζίβκοβιτς 66′), Τζόλης (Εσίτι 80′), Άκπομ (Σφιντέρσκι 69′).

Μπενφίκα (Ζεσούς): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Βερτόχεν, Γκριμάλδο, Πίζι, Βάιγκλ, Τααράμπτ (Ράφα Σίλβα 81′), Έβερτον, Σεφέροβιτς (Κάρλος Βινίσιους 72′), Πεντρίνιο (Νούνιες 65′).