Πήρε την ισοπαλία ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και κάνει δική του τη 2η θέση

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

0-0 στο ΟΑΚΑ μετά από καλή εμφάνιση

Ο ΠΑΟΚ διατηρήθηκε στο +3 από την ΑΕΚ καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Με τον πόντο αυτό, ο ΠΑΟΚ θέλει έναν πόντο στον αγώνα της Κυριακής με τον Αρη, τον τελευταίο των πλέι οφ, για να κατακτήσει τη 2η θέση και να αγωνιστεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε πολύ καλή παρουσία σχεδόν σε όλο τον αγώνα, και μόνο στα τελευταία λεπτά δέχθηκε πίεση από τους γηπεδούχους.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ωραίο ρυθμό με την μπάλα να παίζεται και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι πολύ καλά έτοιμος για τον αντίπαλο και οι παίκτες του έβγαζαν πάθος. Αμφότερες οι ομάδες έκαναν ευκαιρίες με τους τερματοφύλακες να είναι πάντοτε έτοιμοι.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 70΄ ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης ήταν κυρίαρχος δημιουργώντας ευκαιρίες και μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να απειλήσουν. Το γκολ όμως ερχόταν και όσο περνούσε ο χρόνος η ΑΕΚ, που ήταν αναγκασμένη να κυνηγήσει τη νίκη, βγήκε μπροστά, με τον προπονητή της να βάζει επιθετικογενείς παίκτες.

Στο 86΄ ο ΠΑΟΚ ακούμπησε το γκολ όταν το σουτ του Στοχ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (48΄ Βέρντε), Σιμόες (76΄ Αραούχο), Μάνταλος, Κρίστισιτς, Λόπες, Παουλίνιο, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Εσίτι, Μαουρίσιο, Ροντρίγκο, Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (74΄ Στοχ), Τζόλης (74΄ Στοχ), Άκπομ (66΄ Σφιντέρσκι).