Ποδαρικό με το… δεξί για την Ελλάδα στα προκριματικά του Euro 2024 – Νίκη με 3-0 επί του Γιβραλτάρ

Γιβραλτάρ Ελλάδα Προκριματικά Euro 2024 ποδόσφαιρο Εθνική ομάδα

Συνδύασε την καλή εμφάνιση με το νικηφόρο αποτέλεσμα

Με νικηφόρο αποτέλεσμα η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε την προσπάθειά της στα προκριματικά του Euro 2024, επικρατώντας εκτός έδρας, επί πορτογαλικού εδάφους του Γιβραλτάρ με 3-0.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε τον σκοπό του, που ήταν να πάρει το νικηφόρο αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, μιας και το έργο του στη συνέχεια είναι δύσκολο, καθώς μαζί του στον όμιλο υπάρχουν και δύο “μεγαθήρια” του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, η Γαλλία και η Ολλανδία, με μόνο δύο ομάδες να προκρίνονται στην τελική φάση από τα προκριματικά του Euro 2024.

Οσον αφορά το παιχνίδι, η Εθνική μας επικράτησε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα απέναντι στο Γιβραλτάρ, έχοντας πετύχει τρία γκολ, ενώ είχε και ισάριθμα δοκάρια.

Η Ελλάδα ήταν «κυρίαρχη» σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών, είχε δοκάρι με τον Πέλκα και πέτυχε… μόνο δύο γκολ με Μασούρα και Πέλκα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 11’. Ο Μάνταλος έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μπάλντοκ, ο οποίος μοίρασε στα δεξιά εντός της περιοχής στον Μασούρα και αυτός με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1 για την Ελλάδα.

Στο 36’ η Εθνική μας είχε δοκάρι μετά από πλασέ του Πέλκα.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, στο 45’, ο Σιώπης πέτυχε εκπληκτικό γκολ, το οποίο μάλιστα είναι το πρώτο του στην Εθνική. Ο Πέλκας έστρωσε εκτός περιοχής, με τον παίκτη της Τράμπζονσπορ να βρίσκει δίχτυα με μία βολίδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε και πάλι δυνατά και είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 58’ η Εθνική μας πέτυχε το τρίτο της γκολ, όταν ο Μάνταλος είδε την κίνηση του Μπακασέτα στην πλάτη της άμυνας του Γιβραλτάρ, κοντρόλαρε και εκτέλεσε κάνοντας το 0-3.

Στο 70’ η Ελλάδα είχε δοκάρι με τον Παυλίδη, όπως και στο 74’ με τον κεφαλιά του Μάνταλου.

Να σημειωθεί ότι ο ταλαντούχος μέσος του ΠΑΟΚ, Γιάννης Κωνσταντέλιας, «έγραψε» την πρώτη διεθνή συμμετοχή του με τους Άνδρες μπαίνοντας στο 62ο λεπτό αντί του Πέλκα.

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε πως η Εθνική μας βρέθηκε για δεύτερη φορά στο στάδιο του Αλγκάρβε. Η πρώτη ήταν περίπου 20 χρόνια νωρίτερα, όταν γνώρισε τη μοναδική της ήττα του στο μυθικό Euro 2004, από τη Ρωσία (1-2). Την επόμενη αγωνιστική η Ελλάδα έχει ρεπό.