Καλή αλλά άστοχη κόντρα στη Λιθουανία η Εθνική Ελλάδας (0-0)

Εθνική Ελλάδας Λιθουανία φιλικό

“Λευκή” ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες

Το γκολ έλειψε απόψε από την Εθνική Ελλάδας στην πρεμιέρα της στην OPAP Arena και στο φιλικό απέναντι στη Λιθουανία.

Στο φιλικό τεστ με αντίπαλο τη Λιθουανία, υπήρξαν αρκετές χαμένες ευκαιρίες για την Εθνική μας, όμως παρόλα αυτά το σκορ έμεινε στο 0-0.

Με αλλαγές ξεκίνησε τη φιλική αναμέτρηση με τη Λιθουανία η Εθνική μας ομάδα. Αναλυτικά η ενδεκάδα του Γκουστάβο Πόγιετ για το φιλικό με τους Λιθουανούς είχε ως εξής: Βλαχοδήμος – Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας – Μασούρας, Φορτούνης και Παυλίδης. Σαν ένα 4-3-3 δηλαδή.

Η Λιθουανία είχε αρχική διάταξη με Ζούμπας κάτω από τα δοκάρια, άμυνα με Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρτνβάινις και Μπενέτα, Γκινέιτις και Σλίβκα οι 2 χαφ μπροστά από την άμυνα, Ρομανόφσκι πίσω από τον φορ Παουλάουσκας και στα 2 άκρα οι Τσέρνιχ και Νοβικόβας.

Η Εθνική μας με το καλημέρα έδειξε τις διαθέσεις της στην πρεμιέρα της στην OPAP Arena. Η πρώτη φάση ήρθε με τον Μασούρα να γυρίζει στον Παυλίδη και η προσπάθειά του να φεύγει έξω. Στο 7′ υπήρξε σουτ του Σιώπη και 16′ διπλή στιγμή με Ρότα και Μασούρα.

Στο 22ο λεπτό ο Τσιμίκας αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και έγινε αλλαγή μετά. Στο 32΄ είχαμε ξανά φάση για την Ελλάδα με Φορτούνη – Μασούρα και σουτ του 2ου. Στη συνέχεια θα αντιμετώπιζαν προβλήματα τόσο ο Παυλίδης όσο και ο Μασούρας.

Στο 45′ είχε νέα και τεράστια επέμβαση ο Ζούμπας στην κεφαλιά του Μαυροπάνου και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος. Μία ακόμα μεγάλη φάση.

Στο 73′ ένα γύρισμα από τον Φορτούνη αποκρούστηκε δύσκολα ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο μετά είχε σουτ έξω. Στο 77′ και το 78′ ο Φορτούνης είχε φάουλ που κόπηκε και μετά σουτ που μπλόκαρε ο Ζούμπας. Στο 83′ ο Γιαννούλης είχε ένα σουτ που αποκρούστηκε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Ήταν ο Καζουλοκόβας που έδιωξε τη μπάλα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μαυροπάνος είχε ένα σουτ που βρήκε κόντρα. Γενικά πάντως η Ελλάδα ήταν πιο καλή και στο α’ αλλά και στο β’ μέρος από την αντίπαλό της.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ στο β’ μέρος. Φορτούνης και Μπακασέτας έβαλαν στο ξεκίνημα του β’ 45λεπτου δύσκολα στον Ζούμπας που και πάλι όμως κράτησε το μηδέν. Στο 54′ είχε κεφαλιά έξω ο Χατζηδιάκος. Η Λιθουανία έβγαλε μετά μία αντίδραση με 2 φάσεις και μία επέμβαση του Βλαχοδήμου στον Αρμάλας.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (24′ λ.τρ. Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69′ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (80′ Παπανικολάου), Φορτούνης (80′ Λημνιός) και Παυλίδης (69′ Γιακουμάκης).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκριντβάινις (46′ Αρμάλας), Μπενέτα (45′ Μποραβίκας), Ρομανόφσκι (45′ Σιργκέντας), Σλίβκα (79′ Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβίκονας, Τσέρνιχ (61′ Ούπστας) και Παουλάουσκας (47′ Λαουκζέμις).

Πηγή φωτογραφίας: Eurokinissi

Πηγή: gazzetta.gr