Πρωταθλήτριες για 18η φορά οι γυναίκες του ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

ΠΑΟΚ γυναίκες

Σαρωτική η ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-1 τον ΑΟ ΡΕΑ για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Women’s Football League και εξασφάλισε και μαθηματικά το 18ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Χατζηχαριστού, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Καλέση, Βαρδαλή, Ακίντα και Σάπσον.

Έχοντας κυριαρχικό ρόλο σε όλο το παιχνίδι, ο Δικέφαλος προηγήθηκε γρήγορα, μόλις στο έκτο λεπτό, με κεφαλιά της Γιαννακά, έπειτα από εξαιρετική σέντρα της Μήτκου.

Με Χαλατσογιάννη και Βαρδαλή ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 9ο και 12ο λεπτό, δείχνοντας απόλυτα τις προθέσεις του από την αρχή του αγώνα.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει την κατοχή και την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο μέρος, βγάζοντας υπέροχους συνδυασμούς και φάσεις μπροστά στην εστία της Κούντου, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διπλασίασε γρήγορα τα τέρμα του, μετά από εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ της Μήτκου, η οποία κατέληξε στο δεξί «Γ» της εστίας του Ρεθύμνου για το 2-0.

Στο 69ο λεπτό, η ΡΕΑ εκμεταλλεύτηκε την μοναδική ευκαιρία την οποία δημιούργησε στο παιχνίδι, με την Σμιλίνκοβιτς να μειώνει σε 2-1.

Ο Δικέφαλος συνέχισε σε υψηλό ρυθμό, ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση. Έτσι στο 83ο λεπτό η Μπασούρη… μεταμορφώθηκε ως «χρυσή αλλαγή» και με μακρινό δυνατό σουτ έκανε το 3-1.

Από τον… χορό των τερμάτων δεν θα μπορούσε να λείπει και η αρχηγός, Θωμαή Βαρδαλή, η οποία με κεφαλιά στο 87ο λεπτό, ύστερα από νέα ασίστ της Μήτκου, έκανε το 4-1, σκοράροντας το 16ο τέρμα της χρονιάς.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ Mπήρε τη νίκη με 4-1, φτάνοντας τους 42 βαθμούς και διατηρώντας την διαφορά των επτά πόντων, κατακτώντας και μαθηματικά του 18ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Το παρών στην αναμέτρηση έδωσαν ο Αντιπρόεδρος του Α.Σ. ΠΑΟΚ και μέλος του Δ.Σ. της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Δημοκράτης Παπαδόπουλος, το μέλος του Δ.Σ. του Α.Σ. ΠΑΟΚ, Θεολόγος Μπεκιάρης, ενώ την ΠΑΕ ΠΑΟΚ εκπροσώπησε ο Δημήτρης Σαραϊδάρης.

ΠΑΟΚ (Κανάτας): Χατζηχαριστού, Γκούνη, Δοϊρανλή, Γιαννακά, Μήτκου (89′ Κατσάνου), Στράντζαλη (89′ Ζώτου), Χαλατσογιάννη, Καλέση (70′ Γιοβάνη), Βαρδαλή, Ακίντα (89′ Καλιεντζίδου), Σάπσον (70′ Μπασούρη).

Πηγή φωτογραφιών: Βασίλης Βερβερίδης (ΜΟΤΙΟΝΤΕΑΜ)