Πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία ο Γιακουμάκης

Γιακουμάκης

Σε “φόρμα” ο Ελληνας άσος

Ο Γιώργος Γιακουμάκης με τα δύο γκολ που πέτυχε σήμερα είναι ο πρώτος σκόρερ στο ολλανδικό πρωτάθλημα με 12 τέρματα.

Η Φένλο υποδέχτηκε το μεσημέρι της Κυριακής (10/1) τη Βίλεμ στον ελληνικό “εμφύλιο” της πρώτης κατηγορίας του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα στην οποία αγωνίζεται ο Γιώργος Γιακουμάκης πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη (2-1) επί εκείνης στην οποία οποία παίζει Βαγγέλης Παυλίδης.

Μάλιστα ο Κρητικός πρώην φορ των ΑΕΚ, Πλατανιά και ΟΦΗ πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, έφτασε τα δώδεκα συνολικά στην Eredivisie και βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Οι φιλοξενούμενοι – ο Παυλίδης αγωνίστηκε σε όλο το ματς – άνοιξαν το σκορ με τον Φαν ντερ Χέιντεν στο 15ο λεπτό.

Ο Γιακουμάκης οδήγησε όμως τη Φένλο αρχικά με εκτέλεση πέναλτι στην ισοφάριση (1-1) στο 79ο λεπτό και στο 90+3′ στην ανατροπή και το τρίποντο (2-1).

Η Φένλο με 12 βαθμούς βρίσκεται στην 15η θέση (εκτός ζώνης υποβιβασμού), η Βίλεμ με 9 βαθμούς στην προτελευταία (17η).

Πηγή: sport24.gr