Serie A: Επέστρεψε με γκολ ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς

Η Μίλαν πανηγύρισε την τρίτη συνεχή νίκη της στη Serie A σε ισάριθμους αγώνες, αφού επικράτησε 2-0 της Λάτσιο στο Σαν Σίρο, χάρη σε τέρματα του Λεάο στο 45΄ και του Ιμπραϊμοβιτς στο 67, στην επιστροφή του Σουηδού επιθετικού στη δράση τέσσερις μήνες μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του Α΄ ημιχρόνου ο Κεσιέ έχασε πέναλτι για τη Μϊλαν. Και τα δύο τέρματα των Μιλανέζων επιτεύχθηκαν χάρη σε σωστές μεταβιβάσεις του Ρέμπιτς προς τους δύο σκόρερ.

Στο μεταξύ, η Τζένοα έφθασε στην πρώτη της φετινή νίκη μ’ εντυπωσιακό -μάλιστα- τρόπο, καθώς κατάφερε στη Σαρδηνία, στην έδρα της Κάλιαρι, να γυρίσει το ματς από το 2-0 στο τελικό 2-3, και να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από εκεί και πέρα η Τορίνο νίκησε εύκολα τη «νεοφώτιστη» Σαλερνιτάνα με 4-0, ενώ η Ουντινέζε πήρε τη νίκη στην έδρα της Σπέτσια με 1-0.

Νωρίτερα, δύο βαθμούς άφησε στη Γένοβα η Ιντερ, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Σαμπντόρια (2-2). Η πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε πρώτα με τον Ντι Μάρκο (18′) και στη συνέχεια με τον Μαρτίνες (44′), αλλά η Σαμπντόρια κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο φορές με τους Γιοσίντα (33′) και Αουγκέγιο (47′).