Στην Τούμπα θα κριθεί η πρόκριση – Ηττα του ΠΑΟΚ στη Δανία (1-0)

Μίντιλαντ ΠΑΟΚ

Την επόμενη Πέμπτη η ρεβάνς

Στο γήπεδο της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη (24/2) η κριθεί η πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση του Europa Conference League.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέκου ηττήθηκε με 1-0 από την Μίντιλαντ στη Δανία στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ. Ο Δικέφαλος μπήκε με καλή διάθεση στον αγώνα, ωστόσο το τέρμα που πέτυχε η γηπεδούχος ομάδα ανέτρεψε το σκηνικό.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και στο πρώτο 20λεπτο δημιούργησε τρεις καλές φάσεις, δείχνοντας πως πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η Μίντιλαντ άνοιξε το σκορ με τον Αντερσον έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα. Εν συνεχεία ο ρυθμός του Δικεφάλου έπεσε και οι δύο ομάδες πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι Δανοί προσπάθησαν με καθυστερήσεις και χαμηλό τέμπο να κρατήσουν τον ΠΑΟΚ μακριά από την περιοχή τους. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 67΄ ενώ η είσοδος του Βιεϊρίνια έδωσε πνοή από τα αριστερά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 90΄ η Μίντιλαντ είχε δοκάρι σε σουτ του Τσαρλς.

Μίντιλαντ (Μπο Χένρικσεν): Ολαφσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Αντερσον, Ονιεντίκα, Εβάντερ (60΄ Μέγιερ), Ντιρ (60΄ Παουλίνιο), Ισακσεν (70΄ Τσαρλς), Μπρουμάντο (70΄ Λιντ), Σίστο (82΄Μαρόνι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ινγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ (79΄ Ελ Καντουρί), Τσιγγάρας, Σβαμπ (69΄ Βιεϊρίνια), Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (79΄ Σοάρες), Μιτρίτσα (46΄ Μπίσεσβαρ), Ακπομ.