Στον τελικό του Coppa Italia η Γιουβέντους! (ΒΙΝΤΕΟ)

Χωρίς να… πείσει, πέρασε «σβηστά»

Το ντέρμπι ανάμεσα σε Γιουβέντους και Μίλαν σηματοδότησε την επιστροφή του ιταλικού ποδοσφαίρου στην ενεργό δράση.

Οι δύο ομάδες «συγκρούστηκαν» για το δεύτερο ημιτελικό του Coppa Italia, με τη Γιουβέντους να κερδίζει την πρόκριση από τους Μιλανέζους.

Η ομάδα του Τορίνο είχε αναδειχθεί ισόπαλη με την αντίπαλό της στο San Siro με 1-1 και σε περίπτωση επανάληψης του ιδίου σκορ, ο αγώνας θα πήγαινε απ’ευθείας στα πέναλντι.

Οι δύο ομάδες, ωστόσο, είχαν διαφορετική άποψη, αφού για να μείνει το τελικό 0-0 που έδωσε την πρόκριση στους γηπεδούχους, χρειάστηκε να αστοχήσει σε πέναλντι μέχρι και ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι από την άσπρη βούλα στο 16ο λεπτό, με τον Κροάτη, Αντε Ρέμπιτς να αποβάλλεται απ’ευθείας στην επόμενη φάση για… δολοφονικό χτύπημα στο κεφάλι του Βραζιλιάνου Μπακ των «Μπιανκονέρι», Ντανίλο.

Στη συνέχεια η «Μεγάλη Κυρία» κυριάρχησε στο βίντεο, χωρίς ωστόσο να μετουσιώσει την υπεροχή της σε κάποι τέρμα.

Ετσι, κέρδισε «σβηστά» την πρόκρισή της στον τελικό του Coppa Italia, όπου θα συναντήσει μία εκ των Ναπολι – Ιντερ, οι οποίες θα αναμετρηθούν αύριο (14/6) για το δεύτερο εισιτήριο.