Super League: Διπλό κορυφής για τον Αρη στο Αγρίνιο

Αρης Super League

Κέρδισε με 1-0 τον Παναιτωλικό

Ο Αρης επικράτησε στο Αγρίνιο με 1-0 του Παναιτωλικού για την 9η αγωνιστική της Super League.

Ο Αρης με τη νίκη αυτή επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς.

“Χρυσός” σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Μπρούνο Γκάμα που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Μάλιστα, ο Αρης συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα όντας αήττητος.

Νωρίς το προβάδισμα

Ο Αρης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι στο 18ο λεπτό κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα. Ο Δημήτρης Μάνος μπήκε στην περιοχή, ο Μαλής τον έριξε κάτω με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε κάνοντας με άριστο τρόπο το 0-1.

Μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε σημειώσει ήδη δύο τελικές με τους Τζέγκο στο 3′ και Μάνο στο 9′. Ο Παναιτωλικός, πριν από το γκολ των κιτρίνων, είχε την δική του στιγμή με κεφαλιά του Μαζουρέκ στο 15ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Αζάντι.

Μετά το 0-1, ο Αρης οπισθοχώρησε λίγο περισσότερο έχοντας το μυαλό του κυρίως στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Αυτό αποτυπώνεται στις τελικές, αφού επιχείρησε μόνο ένα σουτ με τον Μπρούνο Γκάμα στο 21ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός πήρε περισσότερος πρωτοβουλίες, κυκλοφορώντας την μπάλα.

Η ομάδα του Δέλλα προσπαθούσε κυρίως από την πλευρά του Αριγίμπι που ταλαιπωρούσε τον Σούντγκρεν, χωρίς όμως πάλι να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος. Στο 40′ ο Λιάβας έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, με τον Σιαμπάνη να ελέγχει εύκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιουργούσαν πολύ δύσκολα ευκαιρίες. Η ομάδα του Τραϊάνου Δέλλα φαινόταν να δυσκολεύεται στην δημιουργία, αφού κάτι έλειπε για να σημειώσει κάποια τελική.

Από την άλλη, ο Αρης διαχειριζόταν το προβάδισμά του με τον Μάντζιο ωστόσο να ζητάει περισσότερη ένταση. Στο 58′ και στο 60′ σημειώθηκαν οι πρώτες στιγμές με τον Ματέο Γκαρσία και τον Μεντόζα να απαντάει με ένα μακρινό σουτ στο 63ο λεπτό.

Ο Δέλλας προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας στο παιχνίδι τους Γιάκολις, Βέργο, Ντουάρτε, Άλβαρες και Τζανάκη, ώστε να προσπαθήσει να πάρει το κάτι παραπάνω. Όμως δεν κατάφερε ούτε πάλι να απειλήσει ουσιαστικά, με τον Άρη να παίρνει εν τέλει το διπλό.