Super League: Εμεινε στο… μηδέν με τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Ισόπαλο το ντέρμπι στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος (0-0) με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Τούμπας για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟΚ έφτασε στους 58 βαθμούς και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ετσι, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να συνεχίσουν τα θετικά αποτελέσματα μετά τις μεγάλες νίκες επί του Άρη και του Ολυμπιακού.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ παρέμεινε αήττητος στα 16 φετινά ματς της έδρας του, 17 συμπεριλαμβάνοντας στο σερί την περυσινή σεζόν.

Στον αντίποδα, η απόσταση από τις προνομιούχες θέσεις για έξοδο στην Ευρώπη παραμένει μεγάλη για τον Παναθηναϊκό, καθώς τα παιχνίδια λιγοστεύουν.

Μπήκε δυνατά ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε απ’ την αρχή του αγώνα τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, ενώ είχε και τις πιο αξιόλογες φάσεις για να σκοράρει. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός για ένα ακόμη ματς επί Μπόλονι επέλεξε να έχει παθητικό ρόλο περιμένοντας τον αντίπαλο. Αυτή τη φορά πάντως οι Πράσινοι είχαν σε καλή μέρα τον Διούδη, ο οποίος αντέδρασε σωστά στις προσπάθειες των Τζόλη (7′, 9′), Σβιντέρσκι (13′), Ελ Καντουρί (25′).

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την εικόνα στο β’ ημίχρονο προσπαθώντας να γίνει πιο επιθετικός. Κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του δίχως όμως να απειλήσει τουλάχιστον μέχρι το 80′. Σε αντίθεση με το πρώτο 45λεπτο, περιόρισε αισθητά την κυκλοφορία της μπάλας του ΠΑΟΚ, ενώ έκλεισε και τους διαδρόμους προς την περιοχή του με αποτέλεσμα μέχρι το 70′ να μην έχει καταγραφεί ούτε μία αξιόλογη φάση από την πλευρά της ομάδας του Γκαρσία.

Η κατοχή της μπάλας γύρισε υπέρ του Τριφυλλιού, που με το πέρασμα του χρόνου έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και αυτοπεποίθηση για να κυνηγήσει περισσότερο ένα γκολ. Και τα κατάφερε στο 78′ με εκτέλεση του Μακέντα μέσα από την περιοχή. Ωστόσο, ο διαιτητής Γκεστράνιους είχε σταματήσει τη φάση για φάουλ στον Καμπετσή, ο οποίος έκανε την τελική πάσα, δίχως να αφήσει πλεονέκτημα. Στο φινάλε του ματς ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και πλησίασε δύο φορές στο γκολ αρχικά στο 87′ με κεφαλιά του Σβαμπ που κατέληξε λίγο άουτ κι εν συνεχεία στο 91′ με τον Κρμέντσικ.

Το παιχνίδι φούντωσε για τα καλά στις καθυστερήσεις καθώς ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι στο 96′ για ανατροπή του Βέλεθ στον Κρμέντσικ σε μια εξαιρετικά οριακή και δύσκολη φάση, ενώ αμέσως μετά στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού στο 97′ ο Καρλίτος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε το μηδέν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Λύρατζης (80′ Ινγκασον), Αουγκούστο, Τσιγγάρας (56′ Σβαμπ), Μπάμπα, Τζόλης (55′ Μουργκ), Ελ Καντουρί (65′ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (46′ Κρμέντσικ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νιάς, Σανκαρέ (57′ Ενγκμπακοτό), Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Ιωαννίδης (69′ Καμπετσής), Μακέντα (88′ Καρλίτος).

Πηγή φωτογραφίας: Twitter (PAOK FC)