Super League: Εμεινε… στο μηδέν με τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Αρης

Αρης ΠΑΣ

Για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ

Ο Αρης αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Mε το αποτέλεσμα αυτό ο Αρης έφτασε την ΑΕΚ στους 47 βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα και από τις δύο ομάδες, μιας και δεν έγινε τίποτα αξιοσημείωτο στο παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν κατά κύριο λόγο με σέντρες από την άμυνα, κάτι που δεν βγήκε σε καμία ομάδα.

Η πρώτη σημαντική στο παιχνίδι έγινε από πλευράς Αρη. Ο Σάσα βρήκε λίγο κενό χώρο από μακρινή απόσταση και εξαπέλυσε το σουτ, με τον Λοντίγκιν να παραχωρεί κόρνερ. Η πρώτη τελική του ΠΑΣ έγινε στο 32′, όταν το σουτ του Σνάιντερ κατέληξε ψηλά άουτ. Μετά από αυτή την τελική δεν συνέβη κάτι αξιοσημείωτο στο παιχνίδι.

Πίεσε ασφυχτικά στο δεύτερο αλλά σταμάτησε σε τοίχο

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο και να δημιουργήσουν ευκαιρίες, σε αντίθεση με ότι έγινε στο πρώτο ημίχρονο.

Καμαρά και Περέα είχαν δύο επικίνδυνα γυρίσματα από τα δεξιά, προς τη μικρή περιοχή των δύο περιοχών, όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο 51′ ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Ο Καμαρά του έστρωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Ρουμάνος ακραίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Οι παίκτες του Μπούργος ήταν καταιγιστικοί και απειλούσαν διαρκώς την εστία του Λοντίγκιν. Στο 56′ ο Γκάνεα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Πέντε λεπτά μετά στο 61ο λεπτό, έπειτα από ένα (από τα πολλά κόρνερ) που κέρδισαν οι κίτρινοι, ο Φαμπιάνο με ωραίο γυριστό σουτ μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να κερδίσει τον Λοντίγκιν.

Στο δίλεπτο 63′-64′ ήταν η σειρά των Μπερτόγλιο και Μαντσίνι να απειλήσουν. δίχως όμως αποτέλεσμα, καθώς ούτε τώρα κατάφεραν να νικήσουν τον Λοντίγκιν, με την προσπάθεια του Μαντσίνι να καταλήγει άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ήταν η επόμενη καλή στιγμή για τους Θεσσαλονικείς. Ο Γκάνεα έκανε μια ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο Καμαρά με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Όσο περνούσε η ώρα η πίεση των κίτρινων αυξανόταν, όμως ο ΠΑΣ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Οι Ηπειρώτες θα μπορούσαν να κλέψουν το τρίποντο στο τέλος, όμως η κεφαλιά του Κάργα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σάλιακα πέρασε λίγο άουτ.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Εμπακατά (80’ Σούντγκρεν), Ματίγια, Λούκας Σάσα (46’ Ντουκουρέ), Ντιαγέ (46’ Μαντσίνι) , Ιτούρμπε (46’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ροζνάσκι, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ (74’ Παντελάκης), Στάνκο, Γκαρντάφσκι, Περέα, Σνάιντερ (83’ Λιάσος).

Τίμησε τον Αλκη Καμπανό

Η ΠΑΕ Αρης έδωσε στη θύρα επισήμων του “Κλεάνθης Βικελίδης” το όνομα “Αλκης Καμπανός” τιμώντας έτσι τη μνήμη του 19χρονου φίλου του Αρη που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

Η ονοματοδοσία έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (3/4) πριν από το ματς με τον ΠΑΣ, παρουσία του Υπουργού Εσωτερικών, Σταύρου Καλαφατη και φυσικά μελών της οικογένειας του Άλκη Καμπανού, του ισχυρού άνδρα των “κιτρίνων”, Θόδωρου Καρυπίδη αλλά και φιλάθλων της ομάδας.