Super League: Επεσε μετά από 30 χρόνια η Ξάνθη – Ανέβηκε ο Απόλλων Σμύρνης

«Μαύρη» ημέρα για το ποδόσφαιρο της Θράκης

Παρελθόν από τη Super League θα αποτελέσει η Ξάνθη, έπειτα από 30 χρόνια συναπτής παρουσίας.

Τη θέση της θα πάρει ο Απόλλων Σμύρνης, έπειτα από τη δεύτερη επικράτησή του επί των «Ακριτών» με 3-1. Στον πρώτο αγώνα, η Ξάνθη ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεντινέλι στο 14′.

Τα πράγματα, στη συνέχεια, έγιναν ακόμα πιο… δύσκολα για την Ξάνθη με τους αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, με την αποβολή του Αδαμίδη στο 28′.

Το 2-0, σημειώθηκε έπειτα από αυτογκόλ του Τενεκέ στο 36′, βάζοντας οριστικά «ταφόπλακα» στις ελπίδες της ομάδας για σωτηρία, καθώς, με το 0-1 του πρώτου και το 2-0 του ημιχρόνου σε συνδυασμό με το αριθμητικό μειονέκτημα, τελείωναν την υπόθεση παραμονή για την ομάδα της Θράκης για τα… καλά.

Ο Απόλλωνας έκανε το 3-0 στο 57΄ με τον Μπετινέλι και πάλι, ενώ λίγη ώρα αργότερα έμεινε και αυτός με δέκα ποδοσφαιριστές, μετά από αποβολή του Τάσου Λαγού.

Το μόνο που κατάφερε η Ξάνθη ήταν να μειώσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φασίδη, λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης, για το τελικό 3-1.