Super League: Επέστρεψε στις νίκες με “τεσσάρα” ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ

Κέρδισε με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα για την 8η αγωνιστικής της Super League.

Με το αποτέλεσμα αυτό o ΠΑΟΚ πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς και με την ΑΕΚ να έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Ανοιξε νωρίς το σκορ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι στο 3ο λεπτό σε ανατροπή του Τέιλορ από τον Τουτουαρίμα (σε πάσα του Μπίσεσβαρ προς τον Τέιλορ μέσα στη μεγάλη περιοχή) και ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση, για να στείλει στην άλλη γωνία τον Κότσαρη και να ανοίξει το σκορ για τον Δικέφαλο μόλις στο 5ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας ισοφάρισε στην πρώτη μεγάλη του ευκαιρία. Ο Μαρτίνες έκανε τη σέντρα με το αριστερό από τα δεξιά και ο Παμλίδης βγήκε στην πλάτη του Τέιλορ, για να πάρει την κεφαλιά προ του εξερχόμενου Πασχαλάκη και να φέρει το ματς σε ισορροπία στο 14ο λεπτό.

Στο 66΄Μπίσεσβαρ και Ελ Καντουρί κυκλοφόρησαν τη μπάλα εξαιρετικά, με τον Σβιντέρσκι να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ να νικάει τον Κότσαρη στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του. Το δικαιούταν το 2-1 ο ΠΑΟΚ καθώς είχε εντείνει την πίεσή του.

Έξι λεπτά αργότερα στο 72, ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μιχαηλίδης πετάχτηκε εντυπωσιακά στο δεύτερο δοκάρι για να πάρει την καρφωτή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα απέναντι στον εμβρόντητο Κότσαρη.

Στις καθυστερήσεις ο Ντούγκλας Αουγκούστο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73′ Ροντρίγκο), Σβαμπ (73′ Κούρτιτς), Ελ Καντουρί (77′ Μουργκ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (84′ Κωνσταντέλιας), Σβιντέρσκι (77′ Άκπομ).

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης. Μπαξεβανίδης. Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Λισγάρας (63′ Ντεντάκης), Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης (77′ Πάρα), Μαρτίνες (63′ Ματέι), Τσιλούλης, Ιωαννίδης.