Super League: “Καπάρωσε” τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ – Κέρδισε με 2-0 τον Αρη

ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχους

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 τον Αρη στην Τούμπα για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟΚ…. καπάρωσε τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τους “κίτρινους” με δύο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σβαμπ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Επιθετική η εκκίνηση για τις δύο ομάδες

Το παιχνίδι άρχισε με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση για να παίξουν επιθετικά αλλά σταδιακά… μαζεύτηκαν παίζοντας πιο συντηρητικά. Επίσης, στο ξεκίνημα ο Αρης ήταν πιο δραστήριος αλλά σταδιακά ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού κι επέβαλλε τον ρυθμό του. Μάλιστα, θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ στο 20′ αν ο διαιτητής έβλεπε την ανατροπή του Κουέστα στον Ουάρντα. Κατά τα άλλα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και δίχως σημαντικές φάσεις εκατέρωθεν.

Ο ΠΑΟΚ, όπως συμβαίνει σε όλα τα τελευταία παιχνίδια του, άρχισε το β’ ημίχρονο πολύ πιο αποφασισμένος για να κυνηγήσει το γκολ. Απείλησε αρχικά στο 46′ με τον Σβιντέρσκι κι εν τέλει βρήκε το τέρμα που έψαχνε στο 69′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ, ο οποίος έφτασε τα εννέα γκολ. Αρχικά ο ρέφερι δεν αντιλήφθηκε την παράβαση (πάτημα του Σάσα στον Κρμέντσικ) αλλά έπειτα από παρέμβαση του VAR είδε τη φάση στην οθόνη και καταλόγισε το πέναλτι.

Ο Αρης απείλησε για να ισοφαρίσει με τον Μάνο στο 80′ αλλά ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά και απέκρουσε, ενώ στην επόμενη φάση ο ΠΑΟΚ πλησίασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά το πλασέ του Κρμέντσικ απέκρουσε με υπερέκταση του ποδιού του ο Κουέστα διατηρώντας το 1-0. Η νίκη και η ανωτερότητα του Δικεφάλου επισφραγίστηκε στο 91′ οπότε ο Μιχάι πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε προς τον αμαρκάριστο Ζίβκοβιτς, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-0.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (61′ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ (78′ Mουργκ), Μπαμπά (86′ Μιχάι), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (62′ Τσιγγάρας), Σβιντέρσκι (61′ Κρμέντσικ).

ΆΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν (73′ Μπερτόλιο), Ρόουζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74′ Μπρούνο), Γκανέα, Σάσα, Ματίγια (83′ Μήτρογλου), Γκαρσία (57′ Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα, Σίλβα (56′ Μάνος).

Πηγή φωτογραφίας: Twitter (PAOK FC)