Super League: Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ – Κέρδισε με 2-0

ΠΑΟΚ

Στο γήπεδο της Τούμπας

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 την ΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας για την 4η αγωνιστική της Super League.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Θεσσαλονίκης “σκαρφάλωσε” στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με εννιά βαθμούς, μαζί με τον Βόλο, έναν πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Χτύπησε στο… τέλος

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο 42′. Ο Κούρτιτς τροφοδότησε τον Σουριναμέζο μεσοεπιθετικό, ο οποίος είχε αρκετό χώρο στην περιοχή από τα αριστερά και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο σκορ, χάρη στο γκολ του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο 42ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε καλύτερες ευκαιρίες προς την εστία του Στάνκοβιτς, ενώ θα μπορούσε να βρει και δεύτερο γκολ, στο τρίλεπτο μετά το 1-0. Η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή με τον Γέφτιτς στο 9′ και έκτοτε δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 79″. Ο Μπίσεσβαρ έκανε ωραία το 1-2 με τον Σβιντέρσκι, ο Σουριναμέζος μέσος προσπάθησε να μπει στην περιοχή με τον Μισλέν να τον σταματά αντικανονικά και τον Βαλέρι να σφυρίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάσμιν Κούρτις ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (75′ Εσίτι), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (93′ Λύρατζης), Σφιντέρσκι (90′ Άκπομ).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (75′ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι (60′ Σάκχοφ), Λε Ταλέκ (86′ Σιμόες), Γέβτιτς (60′ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (86′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ, Αραούχο.