Super League: Ο Αρης μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Αρης ΠΑΟΚ

Κέρδισε με 1-0 στο “Κλεάνθης Βικελίδης”

Ο Αρης κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League στο κατάμεστο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Αρης έφτασε στους 53 βαθμούς και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και ο ΠΑΟΚ στη δεύτερη με 59 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο. Έτσι, οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος έκαναν σημαντικό για την έξοδο στην Ευρώπη, ενώ ο ΠΑΟΚ υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα του στο πρωτάθλημα.

Δικαίωση με Ντουκουρέ

Ο Αρης άνοιξε το σκορ στο 17′. Ο Ματίγια εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Ντουκουρέ με κεφαλιά νίκησε τον Πασχαλάκη που έμεινε άγαλμα. Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του Ντουκουρέ ξεκινώντας στο βασικό σχήμα του Αρη. Ο Μπούργος πρέπει να αισθάνεται απόλυτα δικαιωμένος για την επιλογή του.

Στο 71΄ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Μιχάι έσπρωξε τον Καμαρά και τον έκοψε αντικανονικά με τον Γκοντίνιο να του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Aποβλήθηκε ο Μπούργος και ο Μπάτσι

Σε μία φάση σε φάουλ πάνω στον Καμαρά προκάλεσε νέα ένταση στους δύο πάγκους. Ο βοηθός του Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι, μίλησε σε έντονο ύφος με τον Γκάνεα και εκεί παρενέβη ο Μπούργος με τους δύο τεχνικούς να έρχονται σε αντιπαράθεση. Ο Γκοντίνιο απέβαλε και τον Μπούργος και τον Μπάτσι.

Η εικόνα του αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να περιορίσουν η μία την άλλη, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο αυτός που πέτυχε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού ήταν ο Αρης.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήταν για τον Άρη, με το σουτ του Πάλμα εκτός περιοχής το οποίο ήταν αδύναμο, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει με ευκολία.

Στο 6′ οι δύο ομάδες απείλησαν με δύο ωραία σουτ του Ιτούρμπε αρχικά και του Ζίβκοβιτς στη συνέχεια, αμφότερα εκτός περιοχής, με την κατάληξή τους να είναι η ίδια, καθώς η μπάλα πέρασε άουτ.

Σταδιακά μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη ήταν ανώτεροι και κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 17′. Ωστόσο το κόρνερ που κέρδισαν προήλθε από ένα ωραίο σουτ του Εμπακατά από τη γωνία της περιοχής από τα δεξιά, έπειτα από πάσα του Ιτούρμπε.

Μετά το γκολ του Ντουκουρέ ο ΠΑΟΚ απείλησε εννέα λεπτά με σουτ του Πάλμα εκτός περιοχής στο 26′, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο παιχνίδι δεν έλειψαν οι εντάσεις.

Ένα φάουλ του Μιχάι στον Καμαρά πυροδότησε ένταση ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων, με τον Κριστιάνο Μπάτσι (βοηθός του Λουτσέσκου) και τον Χερμάν Μπούργος να αποβάλονται. Νωρίτερα είχε προηγηθεί μια ένταση ανάμεσα στους δύο πάγκους, με τον Λουτσέσκου να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα του Γκοντίνιο.

Στο 35′ ο ΠΑΟΚ, που αναπτυσόταν κυρίως από τα δεξιά, ο Σάστρε έκανε το γύρισμα προς τον Σβαμπ, εκείνος έκανε το σουτ με τον Εμπακατά να κόβει με το κεφάλι.

Εννιά λεπτά μετά ο Αυστριακός μέσος απείλησε με καλύτερες προϋποθέσεις μέσα στην περιοχή. Ο Φαμπιάνο δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή και την “έστρωσε” στον Σβαμπ. Εκείνος έκανε το σουτ αφού κοντρόλαρε την μπάλα, ωστόσο εκείνη κατέληξε άουτ.

Στις καθυστερήσεις ο Αρης απείλησε σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά ο Ματίγια με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μαντσίνι με ωραίο σουτ εντός περιοχής ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε μια ενστικτώδη επέμβαση. Τελευταία τελική ήταν του Άκπομ από πλάγια θέση, με τον Κουέστα να ελέγχει την πορεία της και να αποκρούει την μπάλα.

Αρης ΠΑΟΚ

Πάλεψε δίχως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν τόσο γρήγορος σε σχέση με τον πρώτο, όμως ο Άρης κατάφερε να σταματήσει τον ΠΑΟΚ.

Ο Αρης απείλησε πρώτος με την τελική προσπάθεια του Μαντσίνι στο 47′. Ο Ιτούρμπε τροφοδότησε με κεφαλιά τον Αργεντινό μέσα στην περιοχή, αυτός με ωραίο πλασέ πρόλαβε τον Πασχαλάκη στην έξοδο (ίσως όντας οφσάιντ), όμως ο Μιχάι πρόλαβε και απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 51ο λεπτό. Ο Κούρτιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπράμπετς να απομακρύνει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μιχάι έκανε το σουτ και ο Καμαρά με προβολή παραχώρησε κόρνερ.

Ο Ματίγια έκανε μια ακόμα καλή εκτέλεση φάουλ στο 58ο λεπτό, με τον Πασχαλάκη αυτή τη φορά να απομακρύνει σε κόρνερ, υψώνοντας το χέρι του. Από το κόρνερ που κέρδισε ο Άρης, ο Ντουκουρέ έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά, στο 64ο λεπτό, ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Καμαρά έστρωσε στον Γκάμα μέσα στην περιοχή αυτός έκανε με τη μια το πλασέ, με τον Πασχαλάκη να απομακρύνει σε κόρνερ με σωτήρια επέμβαση.

Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δύσκολο για τον ΠΑΟΚ μετά την αποβολή του Μιχάι. Ο Αλβανός στόπερ έκοψε για δεύτερη φορά αντικανονικά τον Αμπουμπακάρ Καμαρά, με τον Γκοντίνιο να τον αποβάλει.

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Αρης: Κουέστα, Εμπακατά (Σούντκρεν 85’), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Μαντσίνι (Ματέο 78’), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτούρμπε (Γκάμα 59’), Καμαρά (Μπεναλουάν 78’), Πάλμα (Εντιαγιέ 60’).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε (Τέιλορ 74’), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (Αουγκούστο 46’), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (Ίνγκασον 74’), Σοάρες (Μπίσεσβαρ 60’), Άκπομ (Ολιβέιρα 79’).

Πηγή φωτογραφιών: Twitter (PAOK FC)