Super League: Στο ρελαντί ο ΠΑΟΚ – Νίκη στη Λαμία με 2-0

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία κερδίζοντας την τοπική ομάδα για τη 10η αγωνιστική τη Super League.

Ενα γκολ του Τζόλη στην αρχή της αναμέτρησης και ένα του Βιερίνια (64′) ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά την εκτός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν για το Europa League.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χρήστος Τζόλης, ο οποίος βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά και ο αρχηγός Αντρέ Βιεϊρίνια, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Ο φρέσκος και ανανεωμένος ΠΑΟΚ λόγω του ευρύτατου ροτέισον που έκανε ο Πάμπλο Γκαρσία μπήκε στο ματς με διάθεση για να επιτεθεί και να σκοράρει ένα γρήγορο γκολ, κάτι που κατάφερε στο 12′. Ο Ελ Καντουρί άλλαξε εξαιρετικά την μπάλα με τον Ουαγκέ, ο οποίος σέντραρε στην καρδιά της περιοχής της Λαμίας, εκεί όπου ο Τζόλης με ιδανικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (0-1). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, πλησίασε στο γκολ, ενώ απειλήθηκε ελάχιστα μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο β’ ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί μέσα στο γήπεδο. Ο Τζόλης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 54′ και ο Βιεϊρίνια δέκα λεπτά αργότερα (64′) σκόραρε ξανά με τη φανέλα του Δικεφάλου με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ! Το 0-2 έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης για να κάνει έξυπνη διαχείριση στη συνέχεια του ματς ενόψει και του επερχόμενου κρίσιμου αγώνα με την Ομόνοια για το Europa League.

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας (62′ Βασιλακάκης), Ασίγκμπα (46′ Τζανετόπουλος), Αντέτζο, Τσούκαλος (62′ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (53′ Βασιλόγιαννης), Μπεχαράνο, Μπαχανάκ (46′ Σαραμαντάς), Καραμάνος, Μπουλουλής, Ντέλετιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ουαγκέ, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Ελ Καντουρί (71′ Σβαμπ), Ντόουγκλας, Νινούα (81′ Τσιγγάρας), Μουργκ (59′ Αντρ. Ζίβκοβιτς), Τζόλης (59′ Βιεϊρίνια), Σβιντέρσκι (81′ Τσόλακ).