Super League: “Τριάρα” του Αρη στο Περιστέρι – Κέρδισε με 3-1 τον Ατρόμητο

ΑΡΗΣ

Μεγάλη εμφάνιση από τους “κίτρινους”

Ο Αρης κέρδισε με 3-1 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική της Super League.

Ετσι, οι “κίτρινοι” συνέχισαν τα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά και τη νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Παράλληλα, “έσβησαν” το -6 από την τιμωρία τους έχοντας έναν βαθμό και με την απόφαση να εκκρεμεί.

Χτύπησε νωρίς ο Αρης

Στην πρώτη ευκαιρία του στο ματς ο Αρης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 10′.  Ο Σούντγκρεν προωθήθηκε και βγήκε από τα δεξιά, για να γυρίσει την κατάλληλη στιγμή στο ύψος του πέναλτι στον Μαντσίνι και εκείνος να εκτελέσει τον Πίριτς με άπιαστο δεξί σουτ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ατρόμητος έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Σάλομον έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα για τον Κουλούρη που ξεχύθηκε στην πλάτη της άμυνας του Αρη, με τον Κουέστα να αποκρούει με τα πόδια το δεξί σουτ του Έλληνα φορ μέσα από την περιοχή αλλά τον Σπιριντόνοβιτς να ακολουθεί ως τρέιλερ και να ισοφαρίζει με πλασέ σε ανυπεράσπιστη εστία.

Ένα τέταρτο μετά ο Αρης πήρε κεφάλι και πάλι στο σκορ. O Κουλούρης βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου σε εκτέλεση φάουλ από τον Αρη και ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, για να κάνει το 2-1 για τον Άρη στο 60ο λεπτό.

Στο 65΄οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ. Λάθος πάσα από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, με τον Ματέα Γκαρσία να παίρνει τη μπάλα και να ξεχύνεται προς τη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου, για να μπει σε αυτήν και με αριστερό σουτ να στείλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Πίριτς.

Ατρόμητος (Γ. Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος, Καστελάνο, Ντένιτς, Στρούγγης, Καρτάλης, Σάλομον, Μουνίθ, Σπιριντόνοβιτς, Κουλούρης.

Αρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγιέ, Μαντσίνι (26λ.τ. Γκαρσία), Καμαρά, Γκάμα.