Συντριπτικά καλύτερος ο ΠΑΟΚ, έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός

Εχασε ευκαιρία για θρίαμβο

Με 1-1 ολοκληρώθηκε το εξ αναβολής ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας. Ενα αποτέλεσμα που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να είναι πολύ καλύτερη.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έπαιξε μονότερμα τον αντίπαλό του που στη μοναδική φάση που δημιούργησε πέτυχε γκολ.

Η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στον ΠΑΟΚ. Στο 2ο λεπτό, ο Σβαμπ βρήκε τον Μουργκ αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 14΄ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ. Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα στον Εμβιλά με τον Πασχαλάκη να σώζει αρχικά, ο Γάλλος μέσος πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Καμαρά που ήρθε από πίσω έκανε σουτ που έφυγε άουτ. Στο 28΄ νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σα να διώχνει σε κόρνερ κεφαλιά του Ινγκασον.

Στο δεύτερο μέρος, ο αγώνας είχε άλλη μορφή. Ο “Δικέφαλος” κυριάρχησε, μπήκε δυνατά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 51΄ ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα, ο Ουάρντα πήρε την κεφαλιά απέκρουσε ο Σα και ο επερχόμενος Ινγκασον από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν, κρατώντας μπάλα και μην επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να αλλάξει πάσες και να γίνει απειλητικός. Στο 70΄ ο Ουάρντα είχε καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό στο 77΄ με τον Μπα (λάθος έξοδος και του Πασχαλάκη), στην πρώτη και μοναδική τελική της ομάδας του στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φτάσει στο δεύτερο γκολ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε τη μεγάλη φάση, αλλά το σουτ του Τζόλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (82΄ Τζόλης), Κρμέντσικ (69΄ Σβιντέρσκι).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (71΄ Χασάν), Φορτούνης (82΄ Μπουχαλάκης), Βρουσάι (61΄ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (82΄ Μασούρας).