Τα δοκάρια σταμάτησαν την Ελλάδα – Ηττα για την Εθνική στη Σουηδία (0-2)

Ελλάδα Σουηδία

Ελάχιστες πλέον οι ελπίδες για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022

Τα δοκάρια και τα ατομικά λάθη κόστισαν στην Εθνική μας ομάδα, που στο κρίσιμο αγώνα με την Σουηδία ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-0.

Η Ελλάδα έκανε ένα φανταστικό πρώτο μέρος που είχε δύο δοκάρια και συνολικά επτά τελικές προσπάθειες, και κάνοντας τους γηπεδούχους να μοιάζουν αόρατοι. Ομως, στο ξεκίνημα της επανάληψης ήρθαν δύο λάθη στην άμυνα που έφεραν τα τέρματα της Σουηδίας. Πλέον, η σημερινή μας αντίπαλος έφτασε τους 15 βαθμούς, έναντι 9 της Ελλάδας, και η εξέλιξη αυτή μας δίνει μόνο πολύ ελάχιστες ελπίδες για πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, καθώς απομένουν δύο αγώνες για την ολοκλήρωση των προκριματικών.

Με πολύ υπομονή και διαβασμένη ξεκίνησε η Εθνική ομάδα τον αγώνα. Δεν άφησε τους γηπεδούχους να έχουν κατοχή και με συνεχή πίεση έκλεβε μπάλες. Ετσι, κατόρθωσε να φτάσει αρκετές φορές στην απέναντι εστία. Στο 21΄ ήρθε το πρώτο δοκάρι όταν ο Μασούρας σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολσεν. Η πίεση συνέχισε και στο 39΄ είχαμε και δεύτερο δοκάρι. Ο Μασούρας έκανε την σέντρα ο Παυλίδης πήρε την κεφαλιά που όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Αλλο ματς στο β΄ μέρος

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βοήθησε τους γηπεδούχους που μπήκαν θύμισαν πιο ομάδα στο δεύτερο μέρος. Στο 59΄  κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ισακ από τον Μαυροπάνο, με τον Φόρσμπεργκ να μη λαθεύει και να ανοίγει το σκορ. Η εξέλιξη αυτή σόκαρε και αποδιοργάνωσε τους διεθνείς που έχασαν την ηρεμία που τους χαρακτήριζε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 69΄ μπήκε η ταφόπλακα στα όνειρα για νίκη. Μετά από βολέ του Ολσεν, η μπάλα πέρασε απ’όλους με τον Ισακ να γίνεται αποδέκτης και να διπλασιάζει τα τέρματα για την Σουηδία. Στο 86΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Χατζηδιάκος.

Σουηδία: Ολσεν, Κραφτ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87΄ Ολσον), Εκνταλ (81΄ Καγιούστε), Κλάεσον (81΄ Σβάνμπεργκ), Κουάεσον (87΄ Γκιόκερες), Ισακ.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84΄ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71΄ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71΄ Τζόλης), Παυλίδης (75΄ Δουβίκας).