Το ταξίδι για τα… αστέρια συνεχίζεται για τον ΠΑΟΚ – Με σούπερ Τζόλη 3-1 την Μπεσίκτας (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΑΟΚ Μπεσίκτας

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χρήστος Τζόλης

Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα και με τον Χρήστο Τζόλη να είναι απολαυστικός, ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Μπεσίκτας με 3-1 στο γήπεδο της Τούμπας για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και συνεχίζει στο δρόμο για τα… αστέρια.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες του αντιπάλου του και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση για να πάρει ένα ισχυρό προβάδισμα από την αρχή.

Ο 18χρονος Τζόλης ήταν η αποκάλυψη με δύο γκολ και μια ασίστ έκανε σμπαράλια την άμυνα της Μπεσίκτας.

Στο 7΄ έπειτα από έναν υπέροχο συνδυασμό Σβαμπ και Γιαννούλη, ο τελευταίος πάσαρε από αριστερά στον επερχόμενο Τζόλη που με ωραίο φαλτσαριστό σουτ ανοίγει νωρίς το σκορ για την ομάδα του. Κι ενώ οι Τούρκοι κέρδιζαν κόρνερ, ο ΠΑΟΚ σκόραρε. Στο 24΄ νέος εξαιρετικός συνδυασμός Πέλκα Ακπομ, με τον Βρετανό να πασάρει στον Τζόλη για το 2-0. Εξι λεπτά αργότερα, κάθετη του Ακπομ στον Τζόλη, αυτός γύρισε στον Πέλκα που σε κενή εστία δεν έχει πρόβλημα να συνεχίσει το πάρτι επί των Τούρκων.

Η απάντηση της Μπεσίκτας ήρθε στο 37΄ με τον Λαρίν. Τέσσερα λεπτά μετά ο “Δικέφαλος” είχε την ευκαιρία για τέταρτο τέρμα όταν ο Ακπομ κέρδισε πέναλτι, με τον ίδιο να εκτελεί αλλά τον Ντεστάνογλου να αποκρούει.

Με την τουρκική ομάδα να είναι αναγκασμένη να βγει μπροστά αναζητώντας το γκολ, οι χώροι για τον ΠΑΟΚ ώστε να φτάσει σε ένα ακόμη τέρμα ήταν ορθάνοιχτοι. Ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος αυτή τη φορά οι παίκτες δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι, σπαταλώντας μεγάλες φάσεις με Τζόλη, Λημνιό και Ακπομ.

Με το χρόνο να περνά το βάρος στα πόδια των παικτών της Μπεσίκτας όλο και μεγάλωνε και ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση. Παράλληλα, “κλείδωσε” μια θέση στους ομίλους του Europa League.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Ροντρίγκο (44΄ Λήμνιός), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τζόλης (84΄ Ζαμπά), Πέλκας (76΄ Εσίτι), Ακπομ.

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ν’ Σακαλά (70΄ Ναγίρ), Σίλβα Σόουζα, Βίντα, Λενς, Χούτσινσον, Γιουσάλ, Μπόιντ (46΄ Οζιακούπ), Μενσά (70΄ Τοκόζ), Ν’ Κουντού, Λαρίν.