Τζάμπα ήττα για τον ΠΑΟΚ από την Κράσνονταρ (2-1)

Ενα παιχνίδι που θα μπορούσε κάλλιστα να κερδίσει, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να το χάσει.

Στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Κράσνονταρ στην Ρωσία, ωστόσο στο χέρι του είναι να ανατρέψει το σκορ στη ρεβάνς της Τούμπας. Ο “Δικέφαλος” ήταν πολύ καλός, αλλά “πλήρωσε” ολιγωρίες και την έλλειψη τύχης, αφού είχε και δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα δείχνοντας πως στόχος του είναι να πετύχει γκολ. Το… άγγιξε πολύ νωρίς, αφού στο 7ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Πέλκας ανέλαβε να το εκτελέσει με τον Σαφάνοβ να αποκρούει. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ “πήρε το αίμα του πίσω” στο 32΄. Ο Ζίβκοβιτς γύρισε σωστά τη μπάλα στο όριο της μικρής περιοχής με τον Πέλκα να πετάγεται να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, ο “Δικέφαλος” δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα, αφού έξι λεπτά μετά ο Γιαννούλης υπέπεσε σε παράβαση μέσα στην περιοχή, με τον Κλάεσον να ευστοχεί στο πέναλτι για το 1-1.

Παρά το σοκ της γρήγορης ισοφάρισης, ο ΠΑΟΚ έκανε το παιχνίδι του και στο δεύτερο ημίχρονο ελέγχοντας το ρυθμό και μην αφήνοντας τους Ρώσους να γίνουν απειλητικοί. Στο 68΄ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε μια… ανάσα από το να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Ελ Καντουρί είχε σουτ στο δοκάρι ενώ στην επιστροφή ο Κρέσπο δεν κατάφερε να νικήσει τον Σαφόνοβ. Σα να μην έφτανε αυτό, στο 71΄ η Κράνονταρ πήρε το προβάδισμα με τον Καμπελά.

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ. Σ. Πετρόβ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρεζ, Καμπελά (81΄ Ούτκιν), Όλσον, Βιλένα, Βάντερσον (86΄ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ, Κλάεσον.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Κρέσπο, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς, Πέλκας (79΄ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84΄ Σφιντέρσκι).