Φεντερίκο Κιέζα: Ποιος είναι ο 23χρονος που «έσωσε» την Ιταλία

Ο νεαρός εξτρέμ της Γιουβέντους σκόραρε το πρώτο γκολ των «Ατζούρι» απέναντι στην Αυστρία

Ως από μηχανής θεός εμφανίστηκε στο πέμπτο λεπτό της παράτασης του αγώνα της Ιταλίας με την Αυστρία ο Φεντερίκο Κιέζα, λύνοντας ουσιαστικά τον γόρδιο δεσμό της άμυνας των αυστριακών.

Ο Κιέζα, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα στο 84ο λεπτό του αγώνα, άλλαξε τον ρου του αγώνα με ένα εξαιρετικό γκολ, δείγμα της υψηλής κλάσης του, για να ακολουθήσει το 2-0 του Πεσσίνα 10΄ λεπτά αργότερα και η μείωση του σκορ από τον Κάλαϊτζιτς, έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Το αποτέλεσμα; Η Ιταλία προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Euro 2020.

Ποιος είναι όμως ο 23χρονος μεσοεπιθετικός των Ιταλών;

Ο Φεντερίκο Κιέζα, γιος του θρύλου της Πάρμα, Ενρίκο Κιέζα, αγωνίζεται στη Γιουβέντους από το περασμένο καλοκαίρι, αποτελώντας, πλέον, «κόκκινο πανί» για τους οπαδούς της Φιορεντίνα, τη φανέλα της οποίας φόρεσε από τα δέκα, έως και τα 22 του χρόνια. Ορκισμένοι εχθροί των Γιουβεντίνων, οι «βιόλα» δε του συγχώρεσαν -και πιθανώς να μην του συγχωρήσουν ποτέ- τη μετακίνησή του στη «Μεγάλη Κυρία» του ιταλικού ποδοσφαίρου. Για λογαριασμό του, οι «μπιανκονέρι» έβγαλαν συνολικά 60 εκατομμύρια ευρώ από τα ταμεία τους (10 + 50), για να τον αποκτήσουν για έναν χρόνο με τη μορφή δανεισμού και βάζοντας υποχρεωτική οψιόν αγοράς, η οποία θα ενεργοποιηθεί αυτόματα μετά τις 30/6.

Δείγμα της ωριμότητας του χαρακτήρα του, ο Κιέζα, προτίμησε να παραμείνει στη Φιορεντίνα, αν και μπορούσε από πολύ νωρίτερα να μεταπηδήσει σε κορυφαίο κλαμπ, καθώς συγκέντρωνε μονίμως τα βλέμματα των ιθυνόντων των ευρωπαϊκών «θηρίων», πραγματοποιώντας μεστές και ουσιαστικές εμφανίσεις για λογαριασμό των Τοσκανών. Στη Φιορεντίνα, πρόλαβε να «γράψει»137 συμμετοχές, πετυχαίνοντας 26 τέρματα.

Εκτός από την εθνική Ιταλίας, «έσωσε» και τη Γιούβε

Μόλις ένιωσε έτοιμος, ωστόσο, πήρε την απόφαση να κάνει το μεγάλο βήμα, καταφέρνοντας αμέσως σημαντικά πράγματα με τη φανέλα της Γιουβέντους. Στην πρώτη του σεζόν στο Τορίνο, ωστόσο, βίωσε την απόλυτη πίεση: Η Γιουβέντους, έπειτα από εννέα χρόνια κυριαρχίας αποφάσισε να προσλάβει τον Αντρέα Πίρλο, με τον «μαέστρο» να μην καταφέρνει να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες, χάνοντας με ευκολία το πρωτάθλημα.

Πέρα από τον εμβληματικό Κριστιάνο, ωστόσο, ο μόνος διασωθέντας της σεζόν, ήταν ο Φεντερίκο Κιέζα, που με 14 γκολ και 11 ασίστ, βοήθησε τα μέγιστα το κλαμπ να τερματίσει τελικά στην 4η θέση του πρωταθλήματος. Χάρισε, παράλληλα, στη Γιούβε και τον μοναδικό φετινό της τίτλο, καθώς, με δικό του γκολ, η ομάδα του Τορίνο επικράτησε με 1-0 της Αταλάντα στον τελικό του Κόπα Ιτάλια, σώζοντας ένα μέρος από τη χρονιά της.

Ετσι, στην πρώτη του σεζόν στο Τορίνο, ο Κιέζα δικαίωσε την Γιουβέντους, που είδε κάτι σε εκείνον και… ξηλώθηκε. Στο φετινό Euro, συνεχίζει ακριβώς από εκεί που σταμάτησε στο ιταλικό πρωτάθλημα. Συνεχίζει, δηλαδή, από τη θέση του ανθρώπου που όταν η μπάλα «καίει», είναι εκεί για να αποδείξει ότι γεννήθηκε για να τη στέλνει στα δίχτυα και να βοηθάει την ομάδα του να πετύχει τους στόχους της.