Η Σάκκαρη σάρωσε την Οσταπένκο μετά το μεταξύ τους επεισόδιο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάκκαρη

Ανετη επικράτηση για την Ελληνίδα τενίστρια

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του τουρνουά της Οστράβα επικρατώντας στον 2ο γύρο της Λετονής Γελένα Οσταπένκο με 6-4, 6-2.

Με όπλο το εξαιρετικό της σερβίς (έχασε μόλις επτά πόντους σε ολόκληρο το ματς!), η Ελληνίδα τενίστρια (Νο 4 στο τουρνουά) είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και ήταν θέμα χρόνου να κάνει το break, το οποίο ήρθε τελικά στο 7ο γκέιμ και αποδείχθηκε αρκετό για να της χαρίσει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο, η Σάκκαρη κυριάρχησε απόλυτα και έφτασε δια… περιπάτου στη νίκη.

Κι όλα αυτά μετά το επεισόδιο στη διάρκεια του πρώτου σετ όταν η Οσταπένκο φέρεται να έβρισε την Σάκκαρη. Στο τέλος, οι δύο αθλήτριες φάνηκε να έχουν καλύτερη διάθεση για να βάλουν στο παρελθόν ό,τι συνέβη.

Επόμενη αντίπαλος της 26χρονης πρωταθλήτριας θα είναι η νικήτρια της αναμέτρησης, ανάμεσα στη Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα και την Τσέχα Τερέζα Μαρτίντσοβα.