Με το… αριστερό ο Κιλκισιακός στα μπαράζ ανόδου για Γ’ Εθνική

Με έναν αγώνα άρχισαν τα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική που αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού για τις πρωταθλήτριες ομάδες είναι οι κόποι μιας χρονιάς.

Γράφει: Κώστας Νικολαϊδης, Ανταπόκριση: Κώστας Ιντος

Δραματική εξέλιξη είχε ο αγώνας της πρώτης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Στο δημοτικό γήπεδο Νέας Ευκαρπίας και σε «πλαστικό» χλοοτάπητα, το ΙΕΚ Δέλτα κατάφερε να «αρπάξει» κυριολεκτικά τη νίκη στις καθυστερήσεις, ενώ ο Κιλκισιακός γνώρισε οδυνηρή ήττα (2-1).

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με προβλήματα και βρέθηκαν μπροστά στο φάσμα της ήττας, όμως με τις αλλαγές που έγιναν στα τελευταία λεπτά, πέτυχαν τρομερή ανατροπή σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, έχασαν ευκαιρίες, τελικά όμως η μπάλα τους «τιμώρησε».

Στο 65΄ ο Δημήτρης Κακουλίδης με ατομική ενέργεια έκανε το 0-1. Στο 82΄ ο Γιάννης Πιπερτζής είχε κάθετο δοκάρι. στο 93΄ και στο 95΄ ο Δημήτρης Τάχατος με πλασέ και εύστοχο πέναλτι, έκανε το 2-1, μέσα σε απόλυτο κοντράστ συναισθημάτων.

Διαιτητής: Χαψάς (Σερρών).

ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ (Κώστας Θωμαϊδης): Μπούκας, Ιωακειμίδης (70΄ Σφέτκος), Ειρηνάκης (70΄ Στρουμπίνης), Μιχαηλίδης, Σούβλατζης, Άντζος, Νικηφορίδης, Διαμαντίδης, Μπουζάκης (40΄ Νατσιόπουλος), Μαυροματίδης (70΄ Αβραμίδης), Τάχατος.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ (Χρήστος Ζαρογιάννης): Αθανασίου, Πολυζάς, Ραφαελίδης, Κακουλίδης (70΄ Σερταρίδης), Τραχανάς, Γολιδόπουλος, Αμοιρίδης, Τσολακίδης, Πιπερτζής, Μπουλλάρι (85΄ Γιατισάκης), Βαρότσης (80΄ Ορφανίδης).

Το σημερινό πρόγραμμα

Αρχίζει ο «Γολγοθάς» των ομάδων που κατέκτησαν τα πρωταθλήματα στις κατά τόπους ΕΠΣ και διεκδικούν την άνοδο στη Γ΄ εθνική. Αναλυτικά το πρόγραμμα για τη Βόρεια Ελλάδα και οι διαιτητές: