Super League: Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ κέρδισε ξανά την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

ΠΑΟΚ

Για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ

Μετά την πρόκριση του στα προημιτελικά του Conference League, o ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Μια μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ που παρά τις απουσίες και τα προβλήματα δείχνει ότι είναι ασταμάτητος σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Τσόλακ στο 50′.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε δέκα βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Χωρίς πολλές φάσεις το ντέρμπι

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προσπάθησε να “πιέσει” τον ΠΑΟΚ με το ξεκίνημα του αγώνα, χάνοντας και μία διπλή ευκαιρία με Αραούχο και Τζαβέλλα μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ένωση είχε μία σημαντική στιγμή και στο 13′ με τον Άμραμπατ να κάνει το γύρισμα από δεξιά, αλλά τον Τσούμπερ να μην προλαβαίνει με προβολή και τον Αραούχο και πάλι να κόβεται στο σουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά δημιούργησαν ελάχιστες καλές στιγμές, με τον ΠΑΟΚ να είναι “σφιχτός” στην άμυνα και να μην επιτρέπει φάσεις μπροστά από την εστία του.

ΠΑΟΚ

Με αρκετά φάουλ μάλιστα στο χώρο του κέντρου, αλλά και μία ένταση με Τζαβέλλα και Κούρτιτς, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αρκετά στη συνέχεια.

Πλην μιας τελικής του Κριχόβιακ μάλιστα, της πρώτης του Πολωνού στο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ, το παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει το γκολ, μόλις στην πρώτη του αντεπίθεση. Στο 50′ ο Μιτρίτσα έκανε άψογη κάθετη πάσα και ο Τσόλακ “έσπασε” το οφσάιντ της άμυνας των γηπεδούχων για να βρεθεί ολομόναχος απέναντι από τον Στάνκοβιτς και να πλασάρει ιδανικά για το 1-0 στο ματς.

Μετά το γκολ, η ΑΕΚ έδειξε “παγωμένη” στο γήπεδο και παρότι πήρε κατευθείαν την κατοχή της μπάλας, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε πιο “απειλητικός” στην κόντρα, χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει.

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μισελέν (84’ Ρότα), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Χατζισαφί (71’ Σιμάνσκι), Κριχόβιακ, Αμραμπατ, Μάνταλος (56’ Γκαρσία), Τσούμπερ (84’ Ανσαριφάρντ), Αραούχο

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ινγκασον, Βαρέλα, Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Ζαμπά (76’ Τέιλορ), Μιτρίτσα (67΄Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (85’ Ακπομ)

Πηγή φωτογραφιών: Τwitter (PAOK FC)