17ος Διεθνής Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος»: Μεγάλος νικητής ο χαλκιδικιώτης Αντώνης Παπαδημητρίου

Πετυχαίνοντας εξαιρετικό χρόνο, ο Αντώνης Παπαδημητρίου από τη Χαλκιδική, είναι ο μεγάλος νικητής του 17ου Διεθνούς Μαραθωνιου «Μέγας Αλέξανδρος».

Ο Ελληνας αθλητής του Αρη τερμάτισε έπειτα από 2:26:21 και ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου του Διεθνούς Μαραθωνίου.

Νικητές Μαραθωνίου 17ος Διεθνής Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος βραβεύσεις βάθροΥπενθυμίζουμε πως ο Διεθνής Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος» είναι περίπου 42 χιλιόμετρα, με αφετηρία την Πέλλα και τερματισμό το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, στην παραλιακή λεωφόρο της Θεσσαλονίκης.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ελάχιστα δευτερόλεπτα πίσω του ο Βέλγος Youssef Bouissane με χρόνο 2:26:44.

Τρίτος τερμάτισε ο Χρήστος Λάμαρης με χρόνο 2:30:1.

Νικητές Μαραθωνίου 17ος Διεθνής Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος βραβεύσεις βάθρο

Νικήτρια στις γυναίκες η Ματίνα Νούλα

Στις γυναίκες, η Ματίνα Νούλα του Ηρακλή έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού με χρόνο 2 ώρες και 52 λεπτά. Δεύτερη αναδείχθηκε η Αναστασία Γαβριήλογλου με χρόνο 2.56.44 και τρίτη η Φωτεινή Αμπντέλ Σαλάμ Οικονόμου με 03.11.04.