Ασημένιοι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας οι Ντούσκος και το δίδυμο Μπούρμπου/Αναστασιάδου

Ντούσκος

Στέφανος Ντούσκος και το δίδυμο Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας που διεξάγεται στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας.

Ο Ντούσκος κατέκτησε το τρίτο διαδοχικό ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του σκιφ, όπως είχε κάνει στο Μόναχο το 2022 και στο Μπλεντ της Σλοβενίας πέρυσι. Ο Ελληνας αθλητής τερμάτισε σε 7:41.36, έναντι 7:38.47 του Γερμανού, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Την τρίτη θέση πήρε ο Λιθουανός Γκιέντριους Μπιελιάουσκας με 7:43.35.

Εξάλλου, στο διπλό σκιφ ανδρών, οι Νίκος Χωλόπουλος και Γιάννης Καλανδαρίδης κατετάγησαν έκτοι με χρόνο 7:03.70, στην παρθενική συμμετοχή τους σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μεγάλη επιτυχία για τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου που κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στον τελικό της δικώπου με χρόνο 8:00.87 και ανέβηκαν για πρώτη φορά ως πλήρωμα στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Νικήτριες του αγώνα αναδείχθηκαν οι Ρουμάνες Ιοάνα Βριντσεάνου και Ροξάνα Ανγκελ με 7:52.05, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν οι Ιβάνα Γιούρκοβιτς και Γιοσίπα Γιούρκοβιτς από την Κροατία με 8:03.13.

Η ελληνική αποστολή θα επιστρέψει από το Ζέγκεντ έχοντας στη συλλογή της τρία ασημένια μετάλλια, με τον Ντούσκο, τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου και τις Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού (διπλό σκιφ ελ. βαρών).