Πόλο: Η Εθνική κέρδισε την Σερβία (12-10) και πάει για την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό

πόλο εθνική ομάδα

Νίκη γοήτρου για την ελληνική ομάδα

Η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών κέρδισε με 12-10 την Σερβία στους αγώνες κατάταξης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ.

Ετσι, η “γαλανόλευκη” θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση της διοργάνωσης κόντρα σε μία εκ των Μαυροβούνιο και Ρουμανία, που κοντράρονται αργότερα

Μπορεί να δέχτηκε 10 γκολ (στο φινάλε μείωσαν οι Σέρβοι στα δύο γκολ), αλλά η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καθώς ανάγκασε τους Σέρβους σε τραγικά ποσοστά στον παραπάνω (4/11, ενώ η Ελλάδα είχε 6/9), με τον Ζερδεβά να κάνει καίριες επεμβάσεις.

Ήταν απλά ένα παιχνίδι γοήτρου και προετοιμασίας εν όψει του Παγκοσμίου που διεξάγεται σε 3 εβδομάδες και η Εθνική μας ξέσπασε μετά τον αποκλεισμό από την ευρωπαϊκή 4άδα και θέλει την 5η θέση.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν τρεις φορές στο πρώτο 8λεπτο, αλλά τρεις φορές ισοφάρισε η Εθνική μας με Κάκαρη, Φουντούλη και Γενηδουνιά. Ωστόσο, με γκολ των Ράσοβιτςκαι Λούκιτς στον παραπάνω, οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη με 5-3.

Δεν άλλαξε η εικόνα

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τις δύο ομάδες για περίπου 4 λεπτά να κάνουν αλλεπάλληλες λάθος επιθέσεις. Ο Βλαχόπουλος στον παραπάνω μείωσε σε 6-5, ενώ ο Νικολαΐδης «ξεγλίστρησε» στα 2 μέτρα ανάμεσα από δύο Σέρβους, για να κάνει το 6-6. Το σερί της εθνικής συνεχίστηκε με τον Γενηδουνιά, αλλά οι Σέρβοι ισοφάρισαν στον παραπάνω σε 7-7, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του οκταλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Ακόμη και στον παραπάνω είχαν από 1/4, με το σκορ πριν την έναρξη του 4ου οκταλέπτου να είναι 8-8. Στον παραπάνω οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι άστοιχοι (μεγάλες επεμβάσεις από τον Ζερδεβά), ενώ αντίθετα, ο Αλαφραγκής στον παραπάνω έκανε το 9-8 για την Ελλάδα. Για πρώτη φορά η ομάδα του Θ. Βλάχου έφτασε στο συν 2, με τον Γενηδουνιά (10-8), και αμέσως μετά στο 11-8 με πέναλτι του Φουντούλη, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Μάντιτς σταμάτησε το ελληνικό σερί (9-11), όμως αμέσως ο Κάκαρης πήγε το σκορ στο 9-12 για την ελληνική ομάδα και οι Σέρβοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στα δύο τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 2-4, 1-1, 2-4.

ΣΕΡΒΙΑ (Ούρος Στεφάνοβιτς): Φιλίποβιτς, Μάντιτς 3, Ράσοβιτς Σ. 1, Ραντέλοβιτς 1, Λάζιτς 2, Ραντούλοβιτς 2, Ντράζοβιτς, Γιάκσιτς, Μιλόγιεβιτς, Ούμποβιτς, Λούκιτς 1, Ράσοβιτς Λ., Μίτροβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής 1, Κάκαρης 2, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.