Σάκκαρη: Εχασε τον τίτλο στον τελικό του Indian Wells (BINTEO)

Μαρία Σάκκαρη

Πάλεψε μέχρι τέλους η Ελληνίδα τενίστρια

Από την Πολωνή Ιγκα Σβιόντεκ ηττήθηκε στον τελικό του Indian Wells η Μαρία Σάκκαρη, όπως συνέβη και το 2022.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε 6-4,6-0 από την Πολωνή που είναι στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και έφτασε στους 19 τίτλους καριέρας. Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε πίσω στο 1ο σετ με 3-0 αλλά πάλεψε έως το τέλος άσχετα εάν το έχασε με 6-4.

Στο 2ο χωρίς ψυχολογία και καθαρό μυαλό δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Σβιόντεκ. Η Σάκκαρη φεύγει από την Καλιφόρνια με 585.000 δολάρια και παραμένει στο Νο9 και η Σβιόντεκ με 1,1 εκατ. δολάρια.

Αυτός ήταν ο 8ος χαμένος τελικός για την Μαρία Σάκκαρη που έχει και 2 τίτλους. Πλέον και οι δύο τενίστριες στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο Miami Open. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Πολωνή δεν έχασε ούτε ένα σετ στο τουρνουά!

Με τη νίκη αυτή έφτασε στις 3 και ισοφάρισε την Σάκκαρη στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ η Σβιόντεκ με μπρέικ έφτασε στο 2-0 και το υπερασπίστηκε με το σερβίς της για το 3-0. Η Σάκκαρη είχε 2 ευκαιρίες για μπρέικ στο 5ο γκέιμ και με την 2η το πήρε πίσω αφού μείωσε σε 3-2!

Η Ελληνίδα ισοφάρισε σε 3-3 και ακολούθησαν 2 love game για τις δύο παίκτριες (4-4). Η Πολωνή με άσο έκλεισε το 9ο γκέιμ και έφτασε σε τριπλό μπρέικ (σετ) πόιντ στο 10ο.

Με την 3η ευκαιρία της έκλεισε το σετ με μπρέικ στο 6-4 σε 44′. Οι winners ήταν 7-7 και τα αβίαστα 9-10 για την Σάκκαρη.

Το 2ο σετ ξεκίνησε όπως το 1ο. Μπρέικ της Σβιόντεκ στο 2ο γκέιμ και με το σερβίς της πήγε στο 3-0! Η Πολωνή έφτασε σε νέο τριπλό μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ και το έκλεισε με μπρέικ (4-0).

Απλά η Σβιόντεκ έκλεισε το παιχνίδι με μπρέικ (6-0). Η Σάκκαρη τελείωσε τον αγώνα με 8 winners (έναντι 15) και με 18 αβίαστα λάθη (έναντι 11).

Πηγή φωτό: Eurokinissi