Στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού οι άνδρες στο πόλο

πόλο

Θα αναμετρηθούν με τη Ρουμανία

Η Ελλάδα έκανε το χρεός της απέναντι στη Γαλλία για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο της Βουδαπέστης.

Η γαλανόλευκη δεν εντυπωσίασε, αλλά κατάφερε να νικήσει με 12-10, κατέλαβε την 2η θέση στον όμιλό της και θα αναμετρηθεί το βράδυ της Δευτέρας (20/1, 21:00) με τη Ρουμανία, η οποία ήταν 3η στον Β’ όμιλο. Αν νικήσει, θα περάσει στην οκτάδα και θα κοιτάξει ακόμα ψηλότερα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν τα εύκολα δύσκολα, αφού κινδύνεψαν σε ένα ματς που είχαν “χτίσει” διαφορά από νωρίς, αλλά την απώλεσαν με σχετική ευκολία. Οι διεθνείς μας προηγήθηκαν με 3-1 στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου και 6-2 στο ημίχρονο. Με όπλο την άμυνα και με συνέπεια στην επίθεση είχε δημιουργηθεί ένα +4, το οποίο όμως εξανεμίστηκε.

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ κακή αμυντικά για την Ελλάδα, η οποία σκόραρε μεν τρία γκολ, αλλά στο ίδιο διάστημα δεχτηκε έξι, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στο ένα τέρμα. Ο Βλάχος έπιανε το κεφάλι του απογοητευμένος από την εικόνα που έβλεπε, εντούτοις στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ανέλαβε δράση ο Βλαχόπουλος, ο οποίος πέτυχε και τα τρία ελληνικά γκολ (είχε πέντε συνολικά).

Η Εθνική πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της και πέρασε στα νοκ άουτ, ενώ απευθείας στους οκτώ έχει προκριθεί η Ιταλία. Όσο για τη Γαλλία, θα παίξει για τις θέσεις 13-16, χάνοντας και τα τρία ματς στη φάση των ομίλων με δυο γκολ διαφορά. Αυτό με την Γεωργία στοίχισε πολύ στους “τρικολόρ”, που δεν μπήκαν στα χιαστί.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 1-3, 6-3, 2-3

Γαλλία (Νέναντ Βούκανιτς): Γκαρσό, Σονταντιέ 1, Μάριον – Βερνό 1, Βερνό 1, Καζ 1, Κάλινιτς, Κρουσιγιά 2, Ιζντίνσκι 1, Μαρζουκί 2, Κανόνε, Βανπεπερστραέτ, Καμαράσα 1, Φοντανί.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 5, Γαλανίδης.