Wimbledon: Κατέκτησε τον 21ο του τίτλο ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Την επικράτηση κατά του Νικ Κύργιου κατάφερε ο Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Wimbledon, κατακτώντας τον 21ο τίτλο του.

Σε έναν τελικό με πολύ όμορφες φάσεις, ο Τζόκοβιτς κέρδισε με 3-1 σετ τον Νικ Κύργιο που έδωσε την μάχη του, στον πρώτο τελικό grand slam της καριέρας του, αλλά τα λάθη του σε κρίσιμα σημεία, έφεραν το 21ο grand slam για τον Σέρβο με 3-1 σετ (4-6, 6-3, 6-4, 7-6).

Παράλληλα, με αυτόν τον τίτλο, ο Σέρβος έφτασε τους 7 όσους έχουν στο Λονδίνο και οι Σάμπρας και Ρένσο.

Πάντως ο Κύργιος έδωσε το γνωστό ρεσιτάλ του σε ακόμη ένα παιχνίδι. Στον τελικό του Wimbledon είχε νεύρα με μία θεατή του αγώνα. Διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή με τον διάλογο που ακολούθησε να είναι ο εξής: “Με ενοχλεί στο σερβίς, στον τελικό του Wimbledon, που δεν υπάρχει μεγαλύτερο ματς.

Δεν με πίστεψες και μετά το έκανε πάλι και παραλίγο να μου κοστίσει το game. Γιατί είναι ακόμα εδώ; Είναι τέρμα μεθυσμένη και μου μιλάει την ώρα του αγώνα, είναι απαράδεκτο”.

Ο διαιτητής ανέφερε ότι συμφωνεί, με τον Κύργιο να απαντά “τότε γιατί δεν τη διώχνεις”. Ο διαιτητής τού ζήτησε να του υποδείξει ποια είναι με τον Αυστραλό να απαντά με τη σειρά του: “Αυτή με το φόρεμα, αυτή που μοιάζει σαν να έχει πιει 700 ποτά”.

Ο Νικ Κύργιος έγινε… Κυργιος στο 8ο game του 3ου σετ στον τελικό του Wimbledon με αντίπαλο τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Ελληνοαυστραλός προηγήθηκε με 40-0 στο σερβίς του, όμως τελικά έχασε το game και άρχισε να φωνάζει στο box του.

Από τα νεύρα του δεν γλίτωσε ούτε το staff του, αφού ο Κύργιος θεώρησε ότι οι άνθρωποί του επαναπαύτηκαν στο 40-0 και δεν τον βοήθησαν να ολοκληρώσει με νίκη στο game.”Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να κάνεις άσο τρεις φορές; Και κάθεστε σαν να είναι κάτι φυσιολογικό”, τους είπε μεταξύ άλλων.

Πάντως εκτός από νεύρα ο Κύργιος εμφάνισε και το γνωστό πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο του στον τελικό. Μάλιστα, στο ένατο game του δεύτερου σετ πήρε έναν εκπληκτικό πόντο, σώζοντας μία φαινομενικά χαμένη φάση και υποχρεώνοντας τον αντίπαλό του να σωριαστεί στο έδαφος για να απαντήσει, χωρίς επιτυχία.