Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής!

Ηρακλής Basket League

Αντίπαλος ο Ιωνικός για την τρίτη αγωνιστική της Basket League

Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής, ο οποίος αντιμετώπισε τον Ιωνικό για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Ο Ηρακλής, αν εξαιρεθεί ένα κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο σταθερή στην σημερινή (14/11) αναμέτρηση στην Νίκαια και κατάφερε να πάρει το πρώτο της φετινό διπλό στην Basket League με 77-67 απέναντι στον Ιωνικό ο οποίος “βουλιάζει” βαθμολογικά με ρεκόρ 0/4!

Πλέον ο Ηρακλής βρίσκεται στο 2-1 ρεκόρ και παραμένει ψηλά στην κατάταξη, ενώ ο Ιωνικός είναι τελευταίο έχοντας γνωρίσει 4 ήττες σε ισάριθμα ματς.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα ο Ηρακλής και διατηρούσε από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα αρχικά με 7-4 (στο 6′) και με 13-9 (στο 8′), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 19-12 και επιμέρους σκορ 6-3.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ανέβηκε με τον “Γηραιό” πάντως να διατηρεί το προβάδισμα του (27-20 στο 14′) και τον Ιωνικό να προσπαθεί να μειώσει. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν όμως και με σερί 7-0 ισοφάρισαν σε 27-27 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-34 υπέρ του Ιωνικού!

Ενα καλό τετράλεπτο του Ηρακλή ήταν αρκετό…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Ηρακλή να “πνίγεται” επιθετικά έχοντας σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 4′ λεπτά και τον Ιωνικό να προηγείται με 40-36. Πάντως ο “Γηραιός” τελικά μέσα από την άμυνα του και με επιμέρους σκορ 7-2 πήρε ξανά το προβάδισμα με 43-42 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 50-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο Ηρακλής μπήκε… φουριόζος και με εντυπωσιακό σερί 11-0 σε 4′ λεπτά προηγήθηκε για πρώτη φορά με +12 (61-49 στο 34′) και έγινε το φαβορί για την νίκη.

Ο Ιωνικός φαινόταν να έχει ξεμείνει από λύσεις και από δυνάμεις με την διαφορά να παραμένει διψήφια στο 37′ (69-57) και στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το διπλό με 77-67.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ηρακλής μπήκε προηγούμενος με 50-49 και κάνοντας ένα καθοριστικό σερί 11-0 σε 4′ λεπτά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεργίνης ήταν καθοριστικός με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ εξαιρετικό ματς έκαναν ο Τσαϊρέλης με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καββαδάς με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπόουλιν με 7 πόντους, 12 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77