Ο Ηρακλής μπήκε στους ομίλους του FIBA Europe Cup

Ηρακλής μπάσκετ

Κέρδισε την Trefl Sopot με 74-72

Ο Ηρακλής νίκησε την Trefl Sopot με 74-72, στο δεύτερο παιχνίδι του στη “φούσκα” της Σόφιας και προκρίθηκε στην κανονική περίοδο του FIBA Europe Cup.

Οι “κυανόλευκοι” θα συμμετέχουν στον πέμπτο όμιλο της διοργάνωσης μαζί με τις Bahcesehir (Τουρκία), ZZ Leiden (Ολλανδία) και Mornar Bar (Μαυροβούνιο). Οι αγώνες ξεκινούν στις 13 Οκτωβρίου.

Αμφίρροπη ήταν η πρώτη περίοδος, με τον Ημίθεο να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάποια απόσταση ασφαλείας. Λίγο πριν το τέλος, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 16-20, αλλά η πολωνική ομάδα με ένα σερί 5-0 έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 21-20.

Η εικόνα ήταν ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον αγώνα να εξακολουθεί να είναι κλειστός και με πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον Ηρακλή να έχει βραχεία κεφαλή (40-42) και όλα να προμηνύουν ντέρμπι και στο δεύτερο μέρος.

Οι “κυανόλευκοι” μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να βάλουν τις βάσεις για την πρόκριση στους ομίλους του FEC. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, “έτρεξαν” ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 40-49, ενώ πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά, 43-53 στο 25’, έχοντας πρωταγωνιστή τον Lynch, ο οποίος παρότι έπαιζε με τέσσερα φάουλ ήταν καθοριστικός, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι Πολωνοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 55-61 στο 30’.

Ο Ηρακλής διατήρησε το πάνω χέρι και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ανακτώντας και πάλι διψήφιο προβάδισμα, 57-68 με τρίποντο του Douglas. Με αντεπίθεση διαρκείας και μ’ ένα σερί 8-0, η Trefl Sopot μετέτρεψε το 63-72 σε 71-72. Ο Turner πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι, κάνοντας το 71-74, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Οι “κυανόλευκοι” είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το παιχνίδι, όμως οι Woolridge και Douglas αστόχησαν στα 12’’, πριν τη λήξη. Ο Young κέρδισε φάουλ και με 1/2 ελεύθερες βολές, 9,6’’ πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η πολωνική ομάδα είχε μόλις ένα ομαδικό φάουλ και κράτησε τη μπάλα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-42, 55-61, 72-74

TREFL SOPOT (Marcin Stefanski): Young 10, Szlachetka, Franke 17(2), Davis 4, Sharma 8, Moten 6(1), Kolenda 8(2), Leonczyk 14, Gruszecki 5.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 14 (8 ασ.), Σκορδίλης 2, Φίλλιος, Αγραβάνης 3 (1 τρ., 6 ασ.), Taylor 7(2), Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 6(1), Douglas 15(3), Turner Jr. 4, Παπαδάκης 5(1), Lynch 14 (6 ριμ., 6 κοψ.).