Σπουδαίο διπλό για τον Αρη επί της Μπουντούτσνοστ (65-63)

Αρης Μπουντούτσνοστ

Πέτυχε την τρίτη νίκη στο Eurocup

Μια μεγάλη ανατροπή ολοκλήρωσε ο Αρης στην Ποντγκόριτσα καθώς επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 65-63 για την 6η αγωνιστική του EuroCup και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-3.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν εκπληκτική αντεπίθεση στην 4η περίοδο, όταν από το 60-51 έκαναν σερί 0-12 και πέρασαν με 60-63. Στο τέλος κατάφεραν να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη, βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες. Νωρίτερα βρέθηκαν ακόμα και στο -16, αλλά έδειξαν μεγάλη ψυχή.

Ο Αρης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κατσίβελη, Γκάλινατ, Μποχωρίδη, Σανόγκο, Ντε Σόουζα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-2 στο 5’ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία (1/6 σουτ) και τα πολλά λάθη (4) των «κιτρινόμαυρων», πριν ο Γκάλινατ δώσει ανάσα με ένα τρίποντο (8-5). Ο Μπάνκστον σκόραρε τέσσερις πόντους για το 12-9 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 6-0 για το 18-9, πριν το 20-11 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 26-11 με τον Αρη να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Ο Γκάλινατ με 3/3 βολές μείωσε σε 29-16 και ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 32-19 στο 16’. Μπάνκστον και Σανόγκο έκαναν ένα 0-5 για τον Αρη Midea, που μείωσε σε 35-24 και ο Μποχωρίδης με τρίποντο έγραψε το 35-27. Ο Γκάλινατ με καλάθι και φάουλ έφτασε τους 11 πόντους για το 37-30 και ο Μπάνκστον (10π.) με φόλοου μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 37-32, με το επιμέρους σκορ των «κιτρινόμαυρων» να φτάνει το 2-13, από το 35-19. Το ημίχρονο έληξε στο 39-34.

Με τρίποντο ο Γκάλινατ (14π.) μείωσε σε 39-37 και ο Μπάνκστον φτάνοντας επίσης τους 14, το 42-39. Ο Σανόγκο έφερε το ματς στον πόντο (42-41), αλλά η Μπουντούτσνοστ αντέδρασε με ένα σερί 9-0 και ξέφυγε με 51-41. Ντε Σόουζα και Μποχωρίδης σκόραραν για το 52-45 και ο πρώτος μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 52-47 στο 26’. Τα νέα λάθη του Αρης οδήγησαν τους Μαυροβούνιους στο 56-47. Ο Ντε Σόουζα με τον 6ο πόντο του στην 3η περίοδο μείωσε σε 56-49 και ο ίδιος έκανε το 56-51, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 60-51 πριν ο Σανόγκο δώσει ανάσα για το 60-53. Ο Κατσίβελης με βολή έκανε το 60-54 στο 34’ και ο Σανόγκο με κάρφωμα το 60-56. Ο Έλληνας γκαρντ και ο Ντε Σόουζα έφεραν ξανά το ματς στον πόντο (60-59) και ο Έλληνας γκαρντ έβαλε τον Αρη μπροστά με 60-61 στο 37’. Ο ίδιος έγραψε το 60-63 στα 2’.46’’ πριν από τη λήξη. Οι Μαυροβούνιοι με βολές διέκοψαν το 0-12 του Αρη (62-63) και σγτα 1’.32’’ ο Σανόγκο έκανε επιθετικό φάουλ. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν και στα 24.1’’ ο Μποχωρίδης πάτησε την τελική γραμμή. Ο Ράιτ αστόχησε στα 5’’ και ο Κατσίβελης κέρδισε φάουλ στα 2.6’’. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή και οι γηπεδούχοι αστόχησαν από μακριά, για να κρατήσει ο Αρης τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Πέταρ Μίγιοβιτς): Μιχαΐλοβιτς, Μαγκί 9 (1), Ρος 2, Φρίμαν, Ράιτ 9, Πόποβιτς 5, Σλάβκοβιτς 1, Μακουντού 20 (1), Γκρμπόβιτς 1, Πολ 2, Τζόουνς 4, Ουίλιαμς 10.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σανόγκο 11 (1), Τολιόπουλος, Καρ , Κατσίβελης 7, Φίλλιος, Μποχωρίδης 8 (2) , Περσίδης, Ντε Σόουζα 10 , Χάρελ , Μπάνκστον 14, Γκάλινατ 15 (2).