Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος ο Αρης με απίθανο buzer beater του Τολιόπουλου (ΒΙΝΤΕΟ)

Προμηθέας Αρης

Απίστευτη νίκη των “κίτρινων”

Στους “4” της Basket League προκρίθηκε ο Αρης που σε ένα τρομερό παιχνίδι κέρδισε τον Προμηθέα στην Πάτρα με σκορ 87-88 με ήρωα τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Ο έμπειρος γκαρντ ευστόχησε σε απίστευτο buzer beater ανατρέποντας το σκορ σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο για τον Αρη λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα.

Ο Αρης ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας τρομερά ποσοστά και 31 πόντους, με τον Μπλούμπεργκ να γίνεται πολύ γρήγορα διψήφιος (10 πόντους), έχοντας αντίστοιχα πολύ καλή εικόνα και στην άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις 16 πόντους.

Ο Προμηθέας προσπάθησε να… φρενάρει το ρυθμό του Άρη και ξεκίνησε τη δική του αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο, όταν άρχισε να παίρνει σκορ απ’ τους Χάντερ Χέιλ και Χάιμε Ετσενίκε, μειώνοντας 50-56 στο 26′. Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού και η βολή του Κάουαν το έφερε στον πόντο (63-64 στο 29′), με τους Πατρινους να έχουν καταγράψει ένα επί μέρους 28-14 στο τρίτο δεκάλεπτο..

Η τέταρτη περίοδος ήταν το απόλυτο «θρίλερ», με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Ρέινολντς με τρίποντο στα 29” έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον Προμηθέα (85-84), που έφτασε και στο 87-84 χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Πάπας.

Στα 4,7” πριν το φινάλε, ο Βασίλης Τολιόπουλος πήγε στη γραμμή του φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή κάνοντας το 87-85, αστόχησε στη δεύτερη, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του και με ένα απίστευτο τρίποντο χωρίς καμία ισορροπία, έβαλε το καλά της χρονιάς και διαμόρφωσε το τελικό 88-87 υπέρ του Άρη που τον έστειλε στα ημιτελικά!

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Χάμιλτον 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Ετσενίκε 19, Χέιλ 18 (2), Ρέινολντς 14 (2), Κάουαν 17 (3), Πλώτας, Μπαζίνας 3, Πάπας 5 (1), Στέφενς 3, Καραγιαννίδης 1.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 15 (2), Μπλούμπεργκς 17 (2), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 8, Γκάλινατ 28 (3), Σλαφτσάκης, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 4, Κατσίβελης 2, Περσίδης, Χάρελ 6 (1), Καλόγηρος.

Φωτογραφία: Eurokinissi