ΑΕΚ-Αρης 2-0: Ηττα με κατεβασμένα χέρια στην OPAP Arena (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΕΚ Αρης

Σε δεύτερο ρόλο η ομάδα του Ακη Μάντζιου

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Αρης στην Αθήνα από την ΑΕΚ για τα πλέι οφ της Super League, ένα αποτέλεσμα που δεν επηρεάζει τη βαθμολογική θέση της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Οι “κίτρινοι” του Ακη Μάντζιου είχαν μέτρια παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο πρώτο μέρος, όταν και σημειώθηκαν και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, ενώ ελάχιστες ήταν οι φορές που έκαναν αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ.

Η Ενωση έκανε δυναμικό ξεκίνημα και κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 9ο λεπτό με προβολή του Πόνσε. Ο ίδιος παίκτης, πέντε λεπτά μετά με νέο σουτ έπειτα από κακό αμυντικό διώξιμο σημείωσε το 2-0. Ο Αρης απείλησε στο 16΄ με τον Σαβέιρο, με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ, ωστόσο στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν κι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά ο ρυθμός έπεσε σημαντικά με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (77΄ Μάνταλος), Ελίασον (77΄ Αμπραμπατ), Γκατσίνοβιτς (68΄ Λιούμπισιτς), Τσούμπερ (68΄ Αραούχο), Πόνσε (84΄ Φερνάντες).

Αρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ροζ, Μοντόγια (46΄ Φατόρε), Ζουλ (46΄ Νταρίντα), Βερστράτε, Σαβέριο (63΄ Μορόν), Παναγίδης, Φετφατζίδης (63΄ Μανού Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75΄ Ανσαριφάρντ).

* Φωτογραφία: Eurokinissi