Αυτή τη φορά ήταν ΠΑΟΚ – Κέρδισε την Μποέμιαν και προκρίθηκε

ΠΑΟΚ Μποέμιαν

Επικράτησε με 2-0 στο γήπεδο της Τούμπας

Δείχνοντας το καλό του πρόσωπο και παρότι στο τέλος υπήρξε άγχος, ο ΠΑΟΚ πέρασε το εμπόδιο της Μποέμιαν και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 των Ιρλανδών και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε καλή παρουσία, έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατόρθωσε να “καθαρίσει” νωρίτερα τον αγώνα. Στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ριέκα-Χιμπέρνιαν που είναι αυτή την ώρα σε εξέλιξη, μια ανάσα πριν από τη φάση των ομίλων.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Σβαμπ και Μπίσεσβαρ στο πρώτο ημίχρονο. Κακώς δε μέτρησε γκολ του Ελ Καντουρί.

Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι από τον Μάρτιο του 2020 που στην Τούμπα υπήρχε κόσμος στις εξέδρες.

Ο αγώνας

Ο Δικέφαλος έδειξε από νωρίς τις… άγριες προθέσεις του. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ σέντραρε με τον Σβαμπ να πετάγεται στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ.

Οι Ιρλανδοί επιχείρησαν να βγουν πιο μπροστά και να φανούν απειλητικοί και σε ένα τρίλεπτο είχαν δύο ευκαιρίες. Ομως ο ΠΑΟΚ θέλησε να τους “κόψει” την όποια διάθεση. Στο 28΄ ο Ελ Καντουρί έκανε μια εξαιρετική μπαλιά στον Μπίσεσβαρ που μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρμα της ομάδας του. Αυτό το τέρμα έδωσε κι άλλη ώθηση στους παίκτες του Λουτσέσκου που είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στο 34ο ο Ελ Καντουρί σούταρε με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να χτυπά στο χόρτο. Οπως φάνηκε στο ριπλέι το γκολ έπρεπε να μετρήσει, καθώς η μπάλα χτύπησε πίσω από τη γραμμή. Ο Ελ Καντουρί έχασε άλλη μια μεγάλη φάση, καθώς στο 42΄ αστόχησε σε σουτ από εξαιρετική θέση μετά από προσπάθεια του Ζίβκοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ήλεγξε απόλυτα τον αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει το τρίτο τέρμα ώστε να “σφραγίσει” την πρόκριση. Εχασε ευκαιρίες με Βαρέλα και Ζίβκοβιτς. Στο τέλος όμως, η Μποέμιαν έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γουόρντ που δεν πλάσαρε σωστά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (84΄ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (73΄ Εσίτι), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (84΄ Μουργκ), Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα (74΄ Σβιντέρσκι).

Μποέμιαν (Κιθ Λογνκ): Τάλμποτ, Λάιονς (85΄ Φίλι), Κόρνγουολ, Φίνερτι, Μπρέσλιν, Μπάκλεϊ, Κόουτ (62΄ Γουόρντ), Ντεβόι (85΄ Μαλόν), Τίρνεϊ (78΄ Λέβινγκστον), Μπαρτ, Κέλι.

Φωτογραφίες: Motionteam