Αγχωτική νίκη για τον ΠΑΟΚ, 2-1 την Κηφισιά (ΦΩΤΟ)

Με περισσότερο άγχος και ξοδεύοντας περισσότερη ενέργεια απ’ ότι αναμενόταν, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” επικράτησε της Κηφισιάς με 2-1 στο γήπεδο της Τούμπας και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με την Χαρτς για το Conference League.

Ο ΠΑΟΚ αναζήτησε από το ξεκίνημα το τέρμα που θα έκανε πιο εύκολη τη δουλειά. Δημιούργησε ευκαιρίες και μάλιστα έχασε και πέναλτι. Στο 22΄ ο Ζίβκοβιτς ανατράπηκε και το πέναλτι δόθηκε με τη βοήθεια του VAR. Ο Σέρβος εκτέλεσε αλλά ο Κρίστιανσον απέκρουσε. Το τέρμα ήρθε τελικά για τον “Δικέφαλο” στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζίμα που πήρε το… ριμπάουντ μετά από σου του Μουργκ κι επέμβαση του τερματοφύλακα της Κηφισιάς.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό και τον αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να φτάσει στο τέρμα που θα “κλείδωνε” το παιχνίδι. Το παιχνίδι με την… φωτιά λίγο έλειψε να τον κάψει. Η Κηφισιά ισοφάρισε στο 75΄ με τον Μασούρα έπειτα από λάθος έξοδο του Κοτάρσκι. Η απάντηση, όμως, ήρθε άμεσα. Τρία λεπτά μετά, ο Κωνσταντέλιας έκανε μαγικό τακουνάκι, ο Μπάμα έκανε το γύρισμα με τον Τσάπαν να σημειώνει αυτογκόλ στην προσπάθεια να διώξει και ο ΠΑΟΚ πήρε το δεύτερο τρίποντο της σεζόν.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74΄ Λύρατζης), Κεντζιόρα, Μιχαϊλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63΄ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον, Μουργκ (68΄ Νάρεϊ), Α. Ζίβκοβιτς (63΄Κωνσταντέλιας), Τζίμας (74΄ Τόμας).

Κηφισιά (Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Βαφέας, Τσάπαν, Λούμορ, Παπασάββας, Πέιος, Ίλιεφ (63΄ Ιπαλίμπο), Τετέι, Μασούρας, Οζέγκοβιτς.