Αγχωτική νίκη για τον ΠΑΟΚ με λυτρωτή τον Κούρτιτς

ΠΑΟΚ Λαμία

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2 – 1 επί της Λαμίας

Αγχώδη νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ και πήρε τους τρεις πόντους που τόσο ήθελε.

Ο ΠΑΟΚ δεν άρχισε καλά στον αγώνα με τη Λαμία, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, αλλά αντέδρασε όπως έπρεπε και μπορεί να μην εντυπωσίασε με την απόδοσή του, πήρε όμως τη νίκη. Και αυτή τη στιγμή, στην κατάσταση που βρίσκονται οι ασπρόμαυροι, αυτό είναι και το πιο σημαντικό.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπέδουχους, αφού στο 7′ βγήκαν ωραία στην αντεπίθεση και ο Νούνιες έδωσε στον Αραμπούλι, ο οποίος πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το 0-1. Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μπεχαράνο στην αρχή της φάσης αλλά ο διαιτητής δεν άλλαξε απόφαση βλέποντας το VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε με… ισοφάριση.

Όχι στο 14′, όταν ο Γκαραβέλης απέκρουσε με υπερένταση την κεφαλιά του Ζίβκοβιτς μετά τη σέντρα του Κούρτιτς, αλλά στο 18′, όταν ο Αουγκούστο άρχισε τη φάση και ο Λύρατζης την τελείωσε πλασάροντας από κοντά για το 1-1. Και αυτό το γκολ, όπως και αυτό του 0-1, ελέγχθηκε από το VAR αλλά μέτρησε κανονικά.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε, επομένως, να ισοφαρίσει γρήγορα αλλά δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο είχε την κατοχή της μπάλας αλλά όχι και φάσεις, με εξαίρεση το δοκάρι του Μουργκ στο 31′ σε εκτέλεση φάουλ. Από εκεί και πέρα, όπως προαναφέρθηκε, η Λαμία δεν άφηνε χώρους και δεν ένιωσε ιδιαίτερο κίνδυνο μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το ματς:

Η Λαμία ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στην πρώτη καλή της στιγμή στο ματς, στο 7′: Ύστερα από ωραίο ξεδίπλωμα αντεπίθεσης, ο Νούνιες βρήκε τον Αραμπούλι, με τον τελευταίο να πλασάρει ψύχραιμα απέναντι από τον Πασχαλάκη. Βέβαια, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ του Μπεχαράνο στην αρχή της φάσης, με το ριπλέι -μάλλον- να τους δικαιώνει.

Ακόμα ένα εντός έδρας φετινό ματς, λοιπόν, που ο ΠΑΟΚ δέχτηκε γκολ (έχει να κρατήσει ανέπαφη την εστία του από το 2-0 επί της ΑΕΚ). Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου δημιούργησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 14′, όταν ύστερα από ωραία σέντρα του Κούρτιτς, ο Ζίβκοβιτς έπιασε την κεφαλιά από διαγώνια θέση, με τον Γκαραβέλη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Για να έρθει η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ στο 18′. Ο Αουγκούστο προσπάθησε να απελευθερωθεί με ωραίο έλεγχο της μπάλας, μπήκε στη φάση ο Λύρατζης, ο οποίος εν συνεχεία πλάσαρε από κοντινή απόσταση.

ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι είχαν σε συντριπτικό ποσοστό την κατοχή της μπάλας (70%-30%), ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας της Φθιώτιδας. Την ίδια στιγμή που δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τα πολλά (οκτώ) κόρνερ που κέρδιζαν. Αναμφίβολα, η μεγαλύτερη στιγμή τους μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ήταν το δοκάρι που είχαν στο 31′, ύστερα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουργκ.

Με μακρινά σουτ απειλούσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες. Πρώτη σημαντική στιγμή εκείνη του 58′, όταν ο Αουγκούστο έπιασε την κεφαλιά μεταξύ πέναλτι και μικρής περιοχής, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει.

Η είσοδος του Μπίσεσβαρ (αντί του Μουργκ) στο 63′ έδωσε άμεσα επιθετική πνοή στον ΠΑΟΚ. Άλλωστε, ο Ολλανδός χαφ ήταν μέσα στη φάση του 2-1 στο 64′, όταν έστρωσε στον Κούρτιτς. Το σουτ του Σλοβένου άσου κόντραρε σε πρώτο χρόνο, ωστόσο το πλασέ που έπιασε σε δεύτερο, κατέληξε στα δίχτυα.

Το δυνατό διαγώνιο σουτ του Αουγκούστο στο 71′ πέρασε άουτ, με τη Λαμία να προσπαθεί να απαντήσει στο 73′, βλέποντας όμως τον Μιχαηλίδη να βάζει καίριο «στοπ» στο τελείωμα του Ταϊρόν.

Για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τσούκαλος έκανε το 2-2 με κεφαλιά, με την… καρδιά των ανθρώπων του ΠΑΟΚ να επιστρέφει στη θέση της, αφού σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ (στο ξεκίνημα της φάσης, στον Μπεχαράνο), κάτι που επιβεβαιώθηκε και από τον VAR.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ – Τσιγγάρας, Κούρτιτς (82′ Σβαμπ) – Μουργκ (63′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο (75′ Σφιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς – Άκπομ (82′ Εσίτι).

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βαρέλα, Τσαούσης, Κωνσταντέλιας.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης – Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς – Μπεχαράνο (86′ Τσούκαλος), Γκέντζογλου (70′ Τζανδάρης) – Ελευθεριάδης (79′ Μανουσάκης), Νούνιες (70′ Ταϊρόν), Ρόμανιτς – Αραμπούλι.

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Μαζουλουξής.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Νικολακάκης, Μαυρουδής
4ος διαιτητής: Καραντώνης
VAR: Κουτσιαύτης