Αλωσε το Εδιμβούργο ο ΠΑΟΚ, κέρδισε 2-1 την Χαρτς

Χαρτς ΠΑΟΚ

Εκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Conference League

Το πρώτο και πολύ σημαντικό βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Conference League έκανε ο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κέρδισε στο Εδιμβούργο την Χαρτς με 2-1 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ και την επόμενη εβδομάδα στο γήπεδο της Τούμπας θα έχει τη δυνατότητα να σφραγίσει την πρόκριση. Πρωταγωνιστής ήταν ο Αντίγια Ζίβκοβιτς που κέρδισε το πέναλτι ενώ σημείωσε ένα υπέροχο γκολ.

Το πρώτο τέταρτο του αγώνα είχε “τρελό” ρυθμό. Ουσιαστικά στην πρώτη φάση οι Σκωτσέζοι κέρδισαν πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ στο 9ο λεπτό ο Σάνκλαντ. Αμέσως μετά τη σέντρα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Ζίβκοβιτς το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σβαμπ ισοφαρίζοντας άμεσα. Ακολούθως, οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν πιο συντηρητικά με τις φάσεις να είναι λιγοστές. Η Χαρτς είχε διπλή ευκαιρία στο 31΄ αλλά ο Κοτάρσκι είπε δύο φορές “όχι”.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη καλύτερη παρουσία. Με σοβαρότητα και ψυχραιμία κρατούσε τους αντιπάλους μακριά από την εστία ενώ σταδιακά γινόταν πιο απειλητικός. Στο 55΄ ο Τάισον είχε πολύ καλή ευκαιρία αλλά απομάκρυνε ο Κλαρκ. Εν τέλει, στο 75΄ ο Ζίβκοβιτς έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα της Θεσσαλονίκης, μετά από ωραία προσπάθεια και σουτ.

ΧΑΡΤΣ: Κλαρκ, Άτκινσον, Κεντ, Ρόουλς, Κίνγκσλεϊ, Ντέβλιν, Βάργκας, ΜακΚέι (65΄Λάουρι), Κόκρεϊν, Μπόις, Σάνκλαντ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (78΄ Νάρεϊ), Κωνσταντέλιας (70΄ Μουργκ), Μπράντον Τόμας.