Αρης Παναθηναϊκός 0-2: Είχε τις ευκαιρίες, του έλειψε το γκολ

Αρης Παναθηναϊκός

Οι “κίτρινοι” είχαν το πάνω χέρι αλλά δεν τα κατάφεραν

Την ήττα με 2-0 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” γνώρισε ο Αρης από τον Παναθηναϊκό για τα πλέι οφ της Super League.

Ενα αποτέλεσμα που δεν αλλάζει τη θέση των “κίτρινων” στην ειδική βαθμολογία, αλλά μπορεί να χαρακτηριστεί πρόβα τελικού, αφού οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες στις 18 Μαΐου.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό αλλά λίγες φάσεις, με τις δύο ομάδες να θέλουν να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο έλειπε η σωστή οργάνωση. Ο Αρης είχε την καλύτερη ευκαιρία στο 35΄ με τον Μορόν, αλλά ο Ντραγκόφσκι παρενέβη σωτήρια στο τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν το σχηματισμό στο δεύτερο ημίχρονο επιχειρώντας να ανακόψουν τις επιθέσεις του Αρη και στο 62΄ άνοιξαν το σκορ με τον Σπόραρ μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή. Ο Αρης ανέβασε ρυθμούς κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 72΄ με τον Γκαρθία που σούταρε άουτ από καλή θέση. Στο 85΄ λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 με αυτογκόλ του Γεντβάι, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Στο 90΄ ο Ανσαριφάρντ έχασε τεράστια ευκαιρία αλλά ο Γεντβάι απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του. Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2 με αυτογκόλ του Μπράμπετς που ήταν άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε πάνω του μετά από την απόκρουση του Κουέστα

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Φεράρι, Ζουλ (59΄ Βερστράτε), Νταρίντα (73΄ Τζούρασεκ), Μ. Γκαρθία (73΄ Ανσαριφάρντ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέιρο (73΄ Φετφατζίδης), Μορόν.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (76΄ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας (88΄ Μαντσίνι), Παλάσιος (46΄ Σπόραρ), Μπερνάρ (76΄ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης (90+1΄ Βέρμπιτς).

Φωτογραφία: Motionteam