Μπαράζ ανόδου για Γ΄ Eθνική: Πήραν «κεφάλι» Κρύα Βρύση και Αμμουδιά Σερρών

Απόλλων Κρύας Βρύσης ομάδα ποδόσφαιρο μπαράζ Γ' Εθνική

Ο Απόλλων Κρύας Βρύσης και ο Ηρακλής Αμμουδιάς διατηρούν την πρωτιά στη βαθμολογία των ομίλων τους στα μπαράζ για άνοδο στη Γ΄Εθνική, μετά και την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής.

Γράφει: Κώστας Νικολαϊδης

Καταιγιστικός στην επανάληψη ο Απόλλων Κρύας Βρύσης κέρδισε με 6-1 τον Ερμή Αμυνταίου, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες μπαράζ. Μπροστά σε πολλούς φιλάθλους έγινε η αναμέτρηση και οι γηπεδούχοι χειροκροτήθηκαν για την απόδοσή τους, αφού στο δεύτερο μέρος ήταν πραγματικά εκπληκτικοί.

κόσμος Απόλλων Κρύας Βρύσης κερκίδα μπαράζ Γ' Εθνική

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη δέχθηκαν γρήγορα τα γκολ και παραδόθηκαν. Στο 15΄ ο Γιάννης Ρόμπης πέτυχε το 0-1, ισοφάρισε ο Στάθης Καράμπελας με σουτ στο «Γ» (24΄). Ο Στάθης Καράμπελας αναδείχθηκε μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς έφτασε σε χατ-τρικ με άλλα δύο τέρματα (46΄, 49΄), ενώ ενδιάμεσα (47΄) είχε σκοράρει και ο Αντώνης Γιόνδης. Στο 71΄ ο Γιώργος Πρασσάς αξιοποίησε σέντρα του Τσερίκου, στο 90΄ ο Αλέξανδρος Τζήμας με διπλή προσπάθεια, «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.

Απόλλων Κρύας Βρύσης ομάδα ποδόσφαιρο μπαράζ Γ' Εθνική Αμύνταιο αρχηγοί διαιτητές

Πολύ καλή η διαιτησία του Μαγκιώρου (Πασιάς, Διαμαντόπουλος) του ΣΔ Ηπείρου.

ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ (Δημήτρης Βοτάρης): Δομουκτσίδης, Πλατσιώτας (65΄ Παπαδόπουλος), Σέρα, Μαγγίζης (73΄ Κουκούδας), Γιαλαμούδης, Γιόνδης (65΄ Τσερίκου), Καράμπελας (73΄ Τσιρακίδης), Χατζηαλεξιάδης (59΄ Ξανθόπουλος), Πρασσάς, Ταουσάνης, Τζήμας.

ΑΜΥΝΤΑΙΟ (Γιάννης Έλκας): Αν. Μπούκτσης, Μυλωνάς, Τερζής, Άτσκα (53΄ Ρωμανίδης), Τσορλίνης (85΄ Κοάτσης), Ρακόπουλος, Ιωάννου (53΄ Κοσμίδης), Κεσίδης (68΄ Γκιάτα), Γιορετσίδης, Ρόμπης, Παπαδημητρίου (53΄ Χρ. Μπούκτσης).

Αντέδρασε ο Κιλκισιακός

Πρώτη νίκη στη διαδικασία των μπαράζ για τον Κιλκισιακό, που λύγισε την αντίσταση των Μουδανιών με 3-0. Ήταν ένας κρίσιμος αγώνας και για τις δύο ομάδες, καθώς προέρχονταν από ήττα στην πρεμιέρα και είχαν απόλυτη ανάγκη των βαθμών. Με πολλές και σημαντικές απουσίες οι φιλοξενούμενοι (Μπεγκλής, Ματζίρης, Μανώλωφ). Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν γρήγορα με γυριστό σουτ του Γιάννη Πιπερτζή (4΄).

Το σοκ για τον ΠΟΜ ολοκληρώθηκε στο 18΄, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μαρνάρης διότι ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Σαλπιγγίδη. Στο φάουλ που δόθηκε, ο Γιώργος Τσολακίδης με απευθείας εκτέλεση έκανε το 2-0. Στη συνέχεια ο αγώνας «άνοιξε», καθώς και οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και βγήκαν μπροστά, αλλά και οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλά κι έχασαν 5 κλασικές ευκαιρίες.

Στο 70΄ η πιο χαρακτηριστική στιγμή του ΠΟΜ, όταν ο Ντούγκα τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να σκοράρει, στο 73΄ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Σακελλαρίου. Στο 76΄ ο Γιώργος Τσολακίδης έκανε το 3-0.

Διαιτητής: Γκαϊτατζής (Δράμας), ο ΠΟΜ αξίωσε αποβολή αντιπάλου για μαρκάρισμα στον Κανάνι.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ (Χρήστος Ζαρογιάννης): Αθανασίου, Βαρότσης, Αμοιρίδης (80΄ Ορφανίδης), Πολυζάς (60΄ Σερταρίδης), Ραφαελίδης, Τραχανάς, Πιπερτζής, Τσολακίδης, Σαλπιγγίδης (80΄ Σουλτανίδης), Μπουλλάρι (56΄ Γολιδόπουλος), Κακουλίδης (80΄ Γιατισάκης).

ΜΟΥΔΑΝΙΑ (Γιώργος Ακριτόπουλος): Ταμπός (54΄ Οικονομίδης), Αθανασιάδης, Μαρνάρης, Βαγιωνάς (65΄ Τσαρούχας), Κέντρος, Σπάσιτς, Σμυρλής, Κανάνι (68΄ Χρυσούλης), Σακελλαρίου, Ντούγκα, Αναγνώστου (56΄ Μπιτλής).

Ανάστατοι στα Μουδανιά

Πολλά παράπονα εκφράζουν οι άνθρωποι των Μουδανιών για τη διαιτησία. Όπως τονίζουν χαρακτηριστικά, σε τόσο κρίσιμα παιχνίδια το… κακό επαναλήφθηκε, όπως και στην πρεμιέρα με την Κρύα Βρύση.

Αλεξανδρούπολη ομάδα ποδόσφαιρο μπαράζ Γ' Εθνική
Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Πρώτο «τρίποντο» για τον Αρη Πηγών, που βρήκε «δίχτυα» στην επανάληψη μέσα στο Κουτσό (0-2: 52΄ Ουζούνογλου, 74΄ Δουμάνης). Νίκη-«θρίλερ» και για την Αλεξανδρούπολη απέναντι στο Νέο Σιδηροχώρι (3-2) στην εκπνοή (9΄, 47΄ Κυριζάκης, 97΄ Παπαγεωργίου / 61΄ Γιώτης, 64΄ Μαρίνος). Δυνατή μάχη στη Νέα Αμισό, όπου οι Δραμινοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την Αμμουδιά Σερρών (45΄ πέν. Τσιμισκίδης, 70΄ Αμαραντίδης / 41΄ αυτ. Γιώτης, 64΄ Μαρίνος).