Η Λίβερπουλ κατέκτησε το Carabao Cup κι έγινε η πιο επιτυχημένη ομάδα στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου

Λίβερπουλ

Με γκολ στην παράταση κέρδισε την Τσέλσι

Με γκολ του Βαν Ντάικ στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης έπειτα από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ κέρδισε με 1-0 την Τσέλσι και κατέκτησε το Carabao Cup.

Η νίκη της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, στην τελευταία του χρονιά στο σύλλογο του μεγάλου λιμανιού της Αγγλίας, της δίνει πλέον, κι επίσημα, τον τίτλο της πιο επιτυχημένης ομάδας στο μεγάλο νησί.

Η Λίβερπουλ έχει πλέον κατακτήσει 68 τρόπαια στην ιστορία της, συμπεριλαμβανομένων των εγχώριων και διεθνών πρωταθλημάτων, των κυπέλλων και των σούπερ καπ.

Πριν από την Κυριακή η Λίβερπουλ ισοβαθμούσε με την αιώνια αντίπαλό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε 67 τρόπαια, αλλά τώρα οι οπαδοί της Λίβερπουλ μπορούν να πουν ότι η ομάδα τους είναι επίσημα η πιο επιτυχημένη στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.