Λυτρωτής για τον ΠΑΟΚ ο Ακπομ, κέρδισε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΟΚ Ακπομ

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ

Ενα γκολ του Ακπομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για τον ΠΑΟΚ που μπήκε νικηφόρα στα πλέι οφ της Super League.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 με τον Αγγλο επιθετικό να σκοράρει με κεφαλιά και να λυτρώνει την ομάδα του, που ειδικά στο δεύτερο μέρος, αναζήτησε το γκολ.

Μετά το πρώτο μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στην επανάληψη. Με τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έκλεισε τον ΠΑΣ στα καρέ του και σφυροκοπούσε. Εχασε μεγάλες ευκαιρίες, όπως στο 64΄ με Μιτρίτσα και Ζαμπά και στο 70΄ με τρομερό σουτ του Κούρτιτς. Τελικά, το γκολ που τόσο έψαχνε ο Δικέφαλος ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ακπομ με κεφαλιά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Περέα.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδης (17΄ Κρέσπο), Μιχάι, Σάστρες Κούρτιτς, Σοάρες (46΄ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (73΄ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (46΄ Σβαμπ), Ζαμπά, Τσόλακ (66΄ Τσόλακ).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλο, Γκαρντάφσκι, Κάργα, Εραμούσπε, Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Μπρένερ (73΄ Λώλης), Περέα, Μορέιρα (85΄ Παντελάκης).