Ο κουρασμένος Αρης ηττήθηκε εντός έδρας από τον Ολυμπιακό (1-2)

Αρης Ολυμπιακός

Πέμπτοι οι “κίτρινοι” στη βαθμολογία

Αδειος από δυνάμεις ήταν απόψε ο Αρης κόντρα στον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα (1-2) μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης, στο ντέρμπι για την 19η αγωνιστική της Super League.

Οι Ναβάρο (17′) και Ροντινέι (21′) πέτυχαν τα γκολ των ερυθρόλευκων, με το αυτογκόλ του Κίνι (90+1′) να μειώνει το σκορ για τους “κίτρινους”.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Στο 17′ ο Ροντινέι σέρβιρε το γκολ στον Ναβάρο, με τον Χουτεσιώτη να φέρει ευθύνη εξαιτίας της εξόδου του, ενώ ο Βραζιλιάνος μπακ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 21′.

Στο δεύτερό μέρος ο Ολυμπιακός επιχείρησε να διαχειριστεί το προβάδισμά του, ωστόσο αγχώθηκε εξαιτίας του αυτογκόλ του Κίνι στο 90+1′ του παιχνιδιού. Όμως το 2-1 παρέμεινε έως το φινάλε.

Στην βαθμολογία, ο Ολυμπιακός έφτασε τους 38 πόντους και παρέμεινε στο -6 από την πρώτη θέση. Οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν την διαφορά τους στο +8 από τον πέμπτο Άρη.

Το ματς

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές αλλαγές, καθώς έρχονταν από παιχνίδια Κυπέλλου που οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φρόντισε να δείξει πως διαθέτει το πάνω χέρι. Προσπαθούσε να γίνει απειλητικός, αναπτυσσόμενος κυρίως από τα δεξιά, και δεν άφηνε τους “κίτρινους” να γίνουν επικίνδυνοι.

Στο 17ο λεπτό οι Πειραιώτες πήραν και το προβάδισμα. Ο Ροντινέι έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Χουτεσιώτης βγήκε, χωρίς να απομακρύνει, με τον Ναβάρο με το κεφάλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Δεν πέρασε πολλή ώρα και ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του.

Στο 20′ ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Φαμπιάνο στον Ναβάρο μέσα στην περιοχή. Ο Ροντινέι ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τον Χουτεσιώτη στην άλλη πλευρά και το 2-0 για τους ερυθρόλευκους ήταν γεγονός. Ο Άρης στο πρώτο 45λεπτο δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να απειλεί. Στο 28′ ο Αλεξανδρόπουλος είχε τελική εκτός περιοχής, όπως και λίγο αργότερα ο Ζέλσον Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος εξτρέμ έδειξε τις δυνατότητές τους και στο 43ο λεπτό, όταν ντρίμπλαρε τον Ρόουζ, μπήκε στην περιοχή, εκτέλεσε, αλλά ήταν άστοχος.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Άρης μπήκε λίγο πιο επιθετικά, είχε μία τελική με τον Μορόν στο 46′, αλλά δεν είχε διάρκεια. Ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν το προβάδισμά του, στο 56′ απείλησε με σουτ του Ζέλσον Μαρτίνς, όπως και στο 60′ με τον Κίνι.

Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να μην αφήνουν τους κίτρινους να αντιδράσουν και όποτε τους δινόταν η ευκαιρία, έγραφαν και κάποια τελική, όπως συνέβη στο 81ο λεπτό με μακρινό σουτ του Καρβάλιο, από το οποίο κέρδισε κόρνερ. Ο Άρης όμως κατάφερε να μπει στο παιχνίδι στο 90+1′ μειώνοντας.

Ο Νταρίντα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ζαμόρα ακούμπησε λίγο την μπάλα, η οποία βρήκε στον Κίνι και κατέληξε στα δίχτυα. Ωστόσο, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, άλλη αλλαγή στο σκορ δεν υπήρξε.

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο (67′ Μοντόγια), Φαμπιάνο, Ρόουζ, Φεράρι, Βερστράτε, Πάρντο (56′ Ζαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (56′ Σαβέριο), Παναγίδης (76′ Φετφατζίδης), Μορόν (67′ Γκαρσία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη (85′ Μπιανκόν), Κίνι, Αλεξανδρόπουλος (78′ Καμαρά), Έσε, Καρβάλιο, Μασούρας, Μαρτίνς (64′ Ποντένσε), Ναβάρο (85′ Φορτούνης)

Πηγή φωτό: Eurokinissi